Jak najlepiej zbierać surowce?

 • Rozpoczynający wątek DeletedUser159420
 • Data rozpoczęcia

DeletedUser159420

Guest
Jak wiadomo - nie wystarczy wysyłać całego wojska na ostatnią opcję zbieractwa. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaki jest najefektywniejszy sposób korzystania z zbieractwa? Już pomijając to, żeby wojsko nie stało w wiosce
 

musaraj

Łucznik
Wynik reakcji
947
Wysyłać wojsko równomiernie (tzn. na ten sam czas, zbierając tyle samo surowców) na wszystkie misje.
Jest do tego jakiś ładny skrypt.
 

nulia

Rycerz
Wynik reakcji
1.836
Skrypt ciekawy,lecz nie jest to najefektowniejszy sposób zbieractwa,przynajmniej w początkowym etapie,bo policzyłem i jest efektywniejszy sposób o 0,22 surki na minute,co daje nam 316,8 surki na dzień więcej. Obliczałem tylko piki i miecze,podejrzewam,że z większą różnorodnością wojsk ten skrypt będzie pewnie lepszy od mojego sposobu.Więc w sumie dla leniwych polecam ten skrypt,nie jest zły.
 

nulia

Rycerz
Wynik reakcji
1.836
Napisz pw to się podzielę. Co do moich wcześniejszych obliczeń popełniłem gafę gdyż obliczałem surke na min na 1 surowiec,więc trzeba to pomnożyć razy 3 i będzie to ogólny wynik ile więcej jednego dnia z zbierzemy
 

PabloCanaletto

Topornik
Wynik reakcji
204
Analizowałem zbieractwo bardzo dokładnie, włącznie ze znalezieniem w kodzie gry dokładnych wzorów, więc pozwolę sobie wytłumaczyć jak to działa (w uproszczeniu).

1. Nie ma znaczenia typ jednostki, liczy się tylko sumaryczna ładowność armii posyłanej na zbieractwo.

Weźmy:
a) 30 pików x 25 ładowności = 750 ładowności
b) 50 mieczy x 15 ładowności = 750 ładowności

Grupy te są jednakowo efektywne na zbieractwie niezależnie na którym poziomie byśmy nie sprawdzili (np. na 1 to jest 75surki)

2. Zadaną ilość surowców każdy z poziomów przynosi w takim samym czasie.

Żeby przynieść te 75surki jednym rozkazem każdy z poziomów potrzebuje tyle samo czasu. Różnica jest w tym, że wyższe poziomy potrzebują mniej jednostek (mniejszą ładowność) aby to zrobić.

3. Różne poziomy przynoszą różną część ładowności posłanych jednostek:

1. 10%
2. 25%
3. 50%
4. 75%

Nasze 30 pik po 25 ład daje 750 ład. Jak poślemy na poziom 1, to będziemy mieli 75surki; jak na 2 to 187,5surki; 3 - 375; a na 4 - 562,5. Nie pamiętam już jak to było zaokrąglane.

4. Jak czas zależy od przynoszonych surowców?

Kod:
calcDurationSeconds: function(t) {
      return Math.round((Math.pow(t * this.getLootPercent() * t * this.base.loot_factor, this.base.duration_exponent) + this.base.duration_initial_seconds) * this.base.duration_factor)

getLootPercent: function() {
      return 100 * this.base.loot_factor
    },
Po uproszczeniu dostajemy:

Gdzie:
loot_factor - to co opisałem w p. 3 (zalezne od poziomu zbieractwa)
t - ładowność całkowita posłanych wojsk
duration_exponent, duration_initial_seconds i duration_factor - stałe zależne od ustawień świata

Zdaje mi się, że te stałe raczej się nie zmieniają, ale można sobie sprawdzić w oknie zbieractwa za pomocą "pokaż źródło strony" i ctrl+F.

5. Ale co w końcu się najbardziej opłaca?

musaraj napisał:
Wysyłać wojsko równomiernie (tzn. na ten sam czas, zbierając tyle samo surowców) na wszystkie misje.
I w jest to prawda.

Dokładny dobór misji, z których chcielibyśmy skorzystać zależy od tego jaką ładowność mamy do dyspozycji. Problem jest tylko taki, że chcielibyśmy korzystać najpierw z wysokich poziomów, a potem w miarę rozwoju i rekrutacji dodawać te niskie. Jednak odblokowywanie poziomów robimy od najniższego, a koszt rośnie, więc na początkowym etapie mamy przeciwieństwo tego, co jest najefektywniejsze. W efekcie najbardziej opłaca się słać zawsze na wszystko co mamy odblokowane.

6. Mit nieopłacalności poziomu 1.

Na plemsach dość rozpowszechniony jest mit, że 1 poziom jest nic nie warty i nie należy z niego korzystać, jeśli mamy wyższe. Idea jest taka, że dzielimy wojska tak, aby czas misji był równy na wszystkich czterech poziomach, a wysyłamy tylko na 2, 3 i 4. W ten sposób połowa wojsk (ta, która poszłaby na 1 poziom - najbardziej "wojskożerny") zostaje w wiosce "na wszelki wypadek".

Jest to jednak błędne podejście. Chcesz zostawić część wojsk w wiosce? Nie ma problemu, ale pozostałe i tak poślij równomiernie na wszystkie 4 poziomy. Zysk większy i czas misji mniejszy.

7. Do wszystkiego podejdźmy z głową i myślmy nad tym co robimy!

Podążanie ślepo za czymś co ktoś gdzieś napisał na jakimś forum, czy w jakimś poradniku daleko nie prowadzi. Trzeba myśleć na bieżąco i dostosowywać się do sytuacji.

Na przykład: chcemy posłać wojo na zbieractwo na noc i iść spać. Wysyłamy wszystko po równo "jak było gdzieś tam napisane" i wychodzi na to, że wojska wrócą za 2h. A gdybyśmy się chwilę zastanowili doszlibyśmy do wniosku, że lepiej już wsadzić wszystko w jeden, najwyższy poziom, bo wojsko będzie aktywne przez 7h. Owszem zarobek mniejszy, niż jakby posyłać po te 2h całą noc, ale zdecydowanie większy, niż jakby wojsko miało stać w wiosce i się kisić.


Pozdrawiam i polecam,
PabloCanaletto

PS
musaraj napisał:
Jest do tego jakiś ładny skrypt.
A dziękuję :)
 

goliperku

Chłop
Wynik reakcji
0
3. Różne poziomy przynoszą różną część ładowności posłanych jednostek:

1. 10%
2. 25%
3. 50%
4. 75%
Łatwo można z tego wyliczyć proporcje, w jakich należy wysyłać jednostki żeby zbierały po rónwo. Jeśli ktoś nie posiada konta premium, jednostki można wysyłać na zbieractwo wpisując ich liczbę ręcznie:

Dla zbieractwa na 1, 2 i 3 poziomie jednostki wysyłamy w proporcji:
5:2:1

np. mając 800 toporników na zbieractwo 1 lv wysyłasz 500 sztuk, na 2 lv 200 sztuk i na 3 lv 100 sztuk.

Dla zbieractwa na 1, 2, 3 i 4 poziomie jednostki wysyłamy w proporcji:
7,5:3:1,5:1