PROJEKT plemiona-planer.pl

Rafsaf

Łucznik
Wynik reakcji
946
Witajcie! Na wstępie podziękuję @Lateralis za zgodę na reklamę swojej strony na łamach Forum. Może zacznę od adresu:

plemiona-planer.pl

Najważniejsze kwestie
  • Jest to narzędzie dla koordynatorów offa i innych radnych plemion do robienia akcji, możliwości wykorzystania dla "zwykłych" graczy są znikome.
  • Darmowe, choć jeśli ktoś będzie korzystał regularnie - byłoby miło gdyby złożył się na zbiórkę, którą założyłem, przed napisaniem tego posta choćby, przeniosłem serwer na 2-3x mocniejszy parę dni temu spodziewając się zwiększonego ruchu w następnych tygodniach, bo i tak czasem zdarzało się mu padnąć na chwilę z przeciążenia jak parę osób na raz niefortunnie rozpisywało (kilka wymagających obliczeniowo procesów podczas tworzenia rozpiski) :)
  • Projekt prowadzę od wiosny, wstępnie dla samego siebie, ale od ok. października w związku z ogromnym entuzjazmem kilku - potem kilkunastu - użytkowników rozwinąłem to w duży, udokumentowany projekt strony do rozpisywania akcji dla całego plemienia, wysyłania celów graczom i wszelkich innych dodatków.
  • Celem jest oczywiście oszczędność czasu w trakcie zabawy, możliwość spróbowania swoich sił w rozpiskach jako KO dla nowych graczy, a może też przywrócenia chęci doświadczonym graczom, bo tradycyjne metody rozpisywania schodzą o wiele za długo (i są często beznadziejne).
Czy muszę się rejestrować?

Tak, jest to konieczne. Każdy użytkownik może tworzyć kolejne rozpiski w ramach swojego konta, proszę pamiętać, że to projekt do rozpisywania akcji dla całego plemienia, tysięcy wiosek, nie ma to nic wspólnego z różnymi projektami do tworzenia rozpisek dla pojedynczego gracza, na zasadzie dwóch okienek input-output, cały proces jest skomplikowany a osobiste konta rozpisujących użytkowników (wraz z mailem, możliwością przywrócenia hasła itp.) to gwarancja bezpieczeństwa wprowadzanych danych, które będą przypisane tylko i wyłącznie do danego konta.

Jak najlepiej zacząć testować tą stronę i ile czasu z tym zejdzie?

Na stronie głównej znajdziesz filmiki oraz link do YouTuba projektu z 7 częściami serii dotyczącej całego procesu tworzenia rozpiski, najlepiej będzie jeśli ją oglądniesz (~1h), ale nie jest to tak naprawdę konieczne. W dokumentacji również znajdziesz opis instalacji skryptów, dodatkowo można tam znaleźć opis Świata Testowego, wybierając go (zamiast swojego świata z gry) nie potrzebna jest instalacja skryptów, ani bycie obecnie w radzie jakiegoś plemienia. Został stworzony specjalnie w celach zabawy i testowania możliwości Planera, wszystko działa identycznie (może oprócz wysyłania wiadomości, bo taki świat nie istnieje) jak na normalnych światach, tylko w mniejszej skali. Zakładki Tworzenia nowej rozpiski czy Planera zostały opatrzone dość szczegółowymi opisami co się z czym je, całość powinna być też raczej dość intuicyjna, strona była sukcesywnie ulepszana pod względem UI dzięki zaangażowaniu pierwszych i późniejszych użytkowników.

W jaki sposób można zadawać pytania itp. i kontaktować się?

Domyślnym sposobem komunikacji jest Discord, link do kanału znajdziesz na stronie głównej, jest tam obecnie (na chwilę pisania tego posta) ok. 25 osób.
Inną możliwością jest próba złapania mnie tu na Forum, ale nie gwarantuję natychmiastowej odpowiedzi :)
Oczywiście jest też Planerowy e-mail, plemionaplaner.pl@gmail.com

Czy ta strona ma jakieś wady?

Rzecz jasna, owszem. Całość wyszła już z fazy bety i jest to dość ogarnięty projekt, natomiast cały czas mogą się zdarzyć błędy (ostatnio nie było ich prawie wcale zgłaszanych, ale to nie znaczy że już ich nie ma, a przy następnych wersjach mogą pojawić się kolejne) natomiast jeśli chodzi o kwestię przejęcia instancji serwera, dostępu do bazy danych czy innych tego typu poważnych "seciurity issues", nie są one bardzo prawdopodobne. Cała infrastruktura stoi od pół roku na Amazonie i ma się dobrze, a ja dbałem o to by minimalizować ryzyko jak tylko się da (długie hasła do poczty, konta admina, konta dostępu do Chmury, klucze ssh do instancji webservera i dostęp tylko z mojego laptopa, dostęp do bazy tylko z ip webservera, do tego wszelkie zalecenia frameworka, apache2 czy amazonu), inaczej bym nie wyskakiwał z tym publicznie.

Osobnym tematem jest kwestia rozwiązywania wszystkich problemów KO w tej grze, na pewno w obecnej wersji nie ma kładzionego nacisku na omijanie bonusu nocnego w wysyłkach, specjalnego podejścia do akcji burzących, sensownego brania pod uwagę offów z ck czy przewidywania ilości offów za kilka dni. To wszystko i więcej prawdopodobnie kiedyś się pojawi, natomiast teraz skupiam się od około 2tyg bardziej na maksymalnym ulepszeniu tego wszystkiego co jest w ramach obecnej wersji + szukanie nowych użytkowników (w sumie to sami się znajdują, ale trzeba czasem tłumaczyć działanie :p) i dbanie o UX choćby przez treściwe filmiki, dokumentację i ulepszanie drobnostek w frontendzie, a wszelkie nowości pozostawiam na kiedy indziej, bo de facto są inne, poważniejsze problemy. Akcje już można rozpisywać duże, różne i skomplikowane tak czy inaczej, nie wszystko na raz!

Inne wersje językowe?

Tak, wspierany jest angielski (de facto angielski jest domyślny a tłumaczone wszystko na polski również), niestety nie wyrabiam jeszcze z przepisaniem całych dokumentacji na angielski, więc mogą być niepełne w tym języku. Po aktualizacji ok. 3 tyg temu jest możliwość dodania dowolnego serwera czy niemieckiego czy czeskiego itp. natomiast nie ma to aż tak wiele sensu, bo 1) skrypty i tak by musiałby być zgłoszone, ciut przerobione prawdopodobnie, 2) nie jest dokończona dokumentacja po angielsku (80% strony wspiera j. angielski około). Natomiast dodanie np. niemieckiej wersji czy jakiejś tam innej i dodanie światów do bazy, zajęło by mi dosłownie chwilkę. Tak samo z dodaniem nowego języka, "wystarczy" przetłumaczyć 3k linijek tekstów, (powodzenia xd, ale to realne). Może kiedyś jak się ogarnie wszystko to rozszerzę to też na inne wersje, na razie pozostaje PRAWIE angielska i polska.

Czy strona wspierana jest na telefonach?

Tak! Całkowicie, szczególnie linki do unikalnych stron z celami przesyłane graczom po zakończeniu rozpiski, zostały dopracowane w każdym szczególe, podobnie strona główna. Generalnie jak cokolwiek robię w wyglądzie to poświęcam trochę czasu na sprawdzenie czy dobrze się to "zwija" na telefonach, ot dobre praktyki. Statystycznie na pewno poświęcam na to dużo mniej czasu niż na wersję Desktopową, natomiast powinno być OK w każdej z zakładek, o ile czegoś nie pominąłem, a wtedy wiadomo - proszę zgłaszać... Osobna kwestia czy to w ogóle ma sens - moim zdaniem częściowo może mieć to sens, do użycia skryptów potrzeba PC, do wklejenia (i wybrania) np. 200 celów na akcję wraz z ilością offów i szlachty też bym polecał PC :D

Tym nie mniej, mam przekonanie graniczące z pewnością, że po tych dwóch czynnościach, "dopracowanie" rozpiski, wybranie czasów wejścia, edycja jakichś celów ręcznie, może mieć jakiś sens z telefonu czy jakiegoś tableta, choć nie gwarantuję cudownych doświadczeń :)
 
Ostatnia edycja:

Obywatel Leszcz

Ciężki Kawalerzysta
Wynik reakcji
1.514
Zawsze jest strach przed takimi narzędziami tworzonymi przez społeczność bo nigdy nie wiesz co kto i jak ma w to wgląd jak naprzyklad niezbędnik makaka

Nie mniej props za chęci i stworzenie fajnego narzędzia
 

Rafsaf

Łucznik
Wynik reakcji
946
Dzięki @up, to chyba najbardziej konkretna odpowiedź jaką można sobie wymarzyć. Tyle że tutaj choć na jedno pytania można odpowiedzieć jasno że jedyną osobą jestem ja, na dobre i złe <3

Wnikliwe ale i te mniej wnikliwe osoby z pewnością również dostrzegły słowa klucze czyli "baza danych", u mnie nawet na dwóch osobnych serwerach jest web server i baza, o ironio ze względów bezpieczeństwa :d

Może zachęci to zainteresowane osoby do przeczytania (na samym dole w pasku) polityki prywatności i regulaminu, macie tam określonego mnie, czyli Administratora danych osobowych, tak jak i wszelkich innych wprowadzanych tam treści, wraz z adresem i kontaktem. Staram się tam (nie jestem prawnikiem ani nie stać mnie na prawnika, co nie oznacza że zapisy są niewiążące, po prostu mogą być niedokładne) określić warunki korzystania w tym moje uprawnienia (usuwanie kont, danych z kont etc.) jak i obowiązki (przede wszystkim ochrona danych użytkowników). Prawdopodobnie można mnie za to pozwać w razie posiadania dowodów, że łamię te postanowienia.

Choć tak naprawdę nie szedłbym aż tak daleko, jak ktoś ma wątpliwości to zwyczajnie niech nie korzysta, można dla hecy pobawić się na Świecie Testowym czy wprowadzać nieprawdziwe dane (tak jak ja to robię na filmikach) a EWENTUALNE prawdziwe akcje rozpisywać np. za kilka miesięcy, bo projekt raczej zostanie z grą na dłużej i nigdzie się nie wybiera, a jeśli choć minimalnie naruszę swoje postanowienia, to wierzcie mi wyjdzie to od razu, takie już jest to community. Swoją drogą to byłby iście demoniczny plan, pracować nad projektem 9 miesięcy, poświęcać 500h na tego tworzenie, by mieć dostęp do kogoś danych ?? Nie jestem nawet jakimś radnym (i dla zasady - nie będę więcej nigdzie, by nie prowokować plotek).
 

Mad x Kroca

Łucznik na koniu
Wynik reakcji
955
Bardzo fajny projekt, dobra robota. Widziałem jak to wygląda w praktyce. Nie ukrywam, że bardzo chciałbym z tego korzystać ale niestety nie byłbym w stanie zaufać, że to nie wypłynęłoby chyba że byłoby to stworzone przez osobę która od dawna nie gra w plemiona. Szkoda, ale może w dalekiej przyszłości się skuszę ;)
 

Rafsaf

Łucznik
Wynik reakcji
946
Bardzo fajny projekt, dobra robota. Widziałem jak to wygląda w praktyce. Nie ukrywam, że bardzo chciałbym z tego korzystać ale niestety nie byłbym w stanie zaufać, że to nie wypłynęłoby chyba że byłoby to stworzone przez osobę która od dawna nie gra w plemiona. Szkoda, ale może w dalekiej przyszłości się skuszę ;)

Strasznie mało w Was wiary xD Pewnie plemsy i ew. inne stronki nauczyły Was tej nieufności. Ja bardziej niż to wyżej nic zagwarantować nie mogę, tzn. regulamin i jasno podając swoje dane (zresztą RODO mnie zobowiązuje, to nie mój wymysł).

Ale rozumiem, raz na DC miałem długą rozmowę, musiałem zagwarantować że nawet nie wypowiem nicku osoby i numerku świata, wtedy tak naprawdę obczaiłem skalę problemu, co dopiero jakieś dane - nie do pomyślenia :D Też możesz ze mną porozmawiać jeśli Ci to coś pomoże, natomiast co więcej? Cyrograf krwią podpisać?

Ogólnie jestem strasznym wypaleńcem i bardziej (dużo bardziej (dużo dużo bardziej) ) się angażuję już w programowanie na stronce aniżeli samą grę, warzywo na classicu i klepanie deffa na 156, natomiast co się grało to się grało i się nie odegra, tym bardziej że obracałem się w różnych dowódczych towarzystwach więc rozumiem i dzięki za dobre słowo, choć to dopiero będzie kozacka rzecz, na razie bym dał skromnie takie 7/10.
 

DeletedUser192125

Guest
@Rafsaf proszę nagraj jakieś kroniki lubię oglądać kroniki jubileuszowych światów, pozdrawiam.
 

DeletedUser192125

Guest
@Xevizz
Tylko w duecie z Tobą! Ja będę opowiadał a ty będziesz śpiewał i tak na przemian :)
Ja się nie nadaję, przecież widziałeś moje kroniki z s150, dopóki nie usunąłem :/ nadawały się tylko do kuwety w stefanach. No i ja nie mam takiego fajnego głosu podobnego do kermitta, który jest idealny do prowadzenia kroniki, tylko bardzo brzydki i przymulony :(
 
Do góry