Opis jednostek etc (Gotowiec do wrzucania na forum plemienne)

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
Witajcie. Mamy sporo świeżaków w plemieniu, wy pewnie też. Szczególnie powszechne gdy startują nowe światy, a zatem..
Możemy się na nich gniewać, że nie rozumieją, i nie przyszło im do głowy by poszukać informacji, albo..
..PO PROSTU, SAMI ZROBIĆ CO TRZEBA, NIE SZUKAJĄC WINNYCH! A zatem..

Łapcie Panie i Panowie,
Poniżej gotowy kod, do wrzucenia.

Jeszcze niżej, następny post to wersja poglądowa,

Z aktywnym formatowaniem, i kopiowalnymi znacznikami BB-CODE.
Niestety, musiałem podzielić na 4 części, gdyż limit znaków 10k..
Poniżej część pierwsza, w dalszych postach reszta :)
SOURCE-CODE:


Kod:
 *** KOMPENDIUM WIEDZY PODSTAWOWEJ ***
 Jednostki Piechoty, oraz ich właściwości

 [spoiler= Kliknij, aby rozwinąć!]

[spoiler= *** PIKINIERZY *** ]
Pierwsza dostępna jednostka, raczej defensywna. Atak pikinierami na cele inne niż wioski barbarzyńskie zwykle mija się z celem, jako iż pikinier rozbija się praktycznie o wszystko, nie mówiąc nawet o murze, zatem jednostka dobra na początek, aby farmić nimi Baśki w ilości punktów mniejszej niż 300, albo tych, co do których mamy pewność, że tam nie ma muru, ewentualnie jako obrona przeciwko Lekkiej Kawalerii, czyli najczęstszym narzędziem służącym do farmienia. Sami Pikinierzy uniosą bez problemu "aż" 25 jednostek surowca na osobę, a ich Prędkość podróżowania to 18min. potrzebne na pokonanie jednego pola. O poziom 20 fortyfikacji obronnej w postaci muru rozbija się ich średnio 15-25. Aby rozsmarować taki mur na miazgę, wystarczy ok.250 taranów. Efektywność pikinierów? Wysoka, jednakże wyłącznie w starciu z Lekką Kawalerią, ewentualnie z Ciężką. Z Łucznikiem Kawalerii raczej nie, a jeśli chodzi o walkę z Toporami - zupełna porażka.

Zalety: jest to najtańsza jednostka, najszybsza w produkcji. Jeśli już, to najlepiej produkować ją w połączeniu z Piechotą Mieczy.

Wady: generalnie słaba jednostka. Przy małych ilościach nie ma szans na postawienie oporu silniejszym najeźdźcom.

Przedmiot: Halabarda Szwajcarska.

Stosunek do ofensywy(Przy: Mur 20, szczęście 0, Morały i Wiara 100%)
Tysiąc pikinierów zabija ok. 700 toporników(!) jak również około 700 LekkiejKawalerii(LK). Oczywiście wszystko zależy od ilości wojsk, a także innych czynników. Jednostkę można polecić, nie jest tak zła jeśli zestawimy ją z Mieczami lub CK, a jak już wspomniano wielu graczy atakuje dużą ilością LK - wtedy Piki WYSTARCZĄ.[/spoiler]


[spoiler= *** MIECZE ***]Jest to jednostka defensywna, jednakże osobiście wykorzystuję ich również do farmienia, by na siebie pracowali. Są w stanie przenieść 15 jednostek, z prędkością 22min/k, co jest w sumie niezłym wynikiem, to więcej niż połowa tego co udźwignie pikinier, można więc pikami czyścić okolicę, a mieczami farmić to czego jesteśmy PEWNI. Bo oczywiście miecznikami nie atakujemy jeśli nie wiemy, że wioska jest czysta, i nie ma zbyt wysokich murów, bo zwyczajnie ich stracimy, a tego przecież nie chcemy! Jeśli mamy przedmiot specjalny, wtedy Miecznik ma siłę napadu równą niemal 80% siły topora, co czyni go jednostką dosyć uniwersalną! Dobrze współpracują z pikinierami, popularna taktyka to stosunek 1:1 mieczy do pikinierów. Niemalże podstawowa jednostka defensywna, od której większość graczy defensywnych zaczyna swoją przygodę. Bardzo efektywny podczas starcia z topornikami, walce 1000 na 1000 zabijają wszystkich toporników, przy czym ginie między 250-300 jednostek mieczy! Można więc przyjąć, że 1000 sztuk spokojnie pogromi 3000 toporów. Uwaga! Miecznicy są bowiem maksymalnie nieskuteczni w walce z absolutnie każdym rodzajem kawalerii. Wystarczy 200-300 koni, by położyć armię naprawdę, naprawdę wielu mieczników.

Zalety: Jednostka tania produkcja, może dobrze uzupełnić się z pikinierami, których naprodukujemy na samym początku gry, dobrze walczą z toporami, co bardzo dobrze kontruje graczy ofensywnych, którzy często mają ich sporo.

Wady: Słabe w farmieniu z wielu względów, powolne,  mały udźwig. Inne wady to długi czas rekrutacji, a także bezbronność w starciu z Kawalerią, czy to LK, ŁK, czy CK.

Przedmiot: Długi miecz Ulricha.

Stosunek do ofensywy(Mur 20, Szczęście 0, Morały i Wiara 100%)
Tysiąc mieczników zabija ok.120 LK.. Dla kontrastu, są w stanie pogromić całe rzesze toporów!
Gracze defensywni na pewno lubią te jednostki, które dzielnie bronią nasze pierwsze wioski.
Słaba w farmieniu, ale coś za coś, i nie to że się nie da! :)[/spoiler]


[spoiler= *** TOPÓR ***]Tej jednostki raczej nie trzeba opisywać. Oczywiście, że jest to piechota stricte ofensywna. W Kwestii farmienia, nie ma szału, niestety, jest w stanie unieść tylko 10 jednostek surowca, a ich prędkość to 18min/k. Dobrze radzi sobie z pikinierami, za to z miecznikami.. topornicy chyba zapominają walczyć, albo oślepieni blaskiem mieczy wbiegają w tarcze mieczników, odbijają się, i upadają.. :joy:  Z Łucznikami również za wiele nie zwojują, marne szanse, na CiężkiejKawalerii też nie robią większego wrażenia. Warto zaznaczyć, że jednostki powinno się EWAKUOWAĆ, jeśli mamy się bronić. Dlaczego? Nawet zwykły pikinier i to w trybie ataku jest w stanie położyć wielu toporników. Krótko mówiąc, topory są atrakcyjną jednostką do ofensywy, którą w obronie zabija niemal wszystko wszystko..

Zalety: Dosyć tanie, szybka rekrutacja, pikinierów miażdzą w proch. Mając ich dużo, powiedzmy 8-10tys można sobie wyrobić opinię i siać postrach w okolicy ;)

Wady: Słaba farma, na mieczach padają jak muchy, ciężko mają się przebić przez wysoki mur.

Przedmiot: Topór Thorgarda.

Stosunek do innych jednostek (1000 toporów):
- eliminując 1000 pik przeżywa ok 300 jednostek
- giną, zabierając ze sobą około 250 łuczników
- j.w, nie przeżywając pozbywają się ok. 250 mieczy
- Poświęcając się, całe 1000, zabiją około 100 sztuk CK.

Opinie o topornikach są nie najlepsze, wielu graczy woli inne jednostki, choć bez wątpienia topory są bardzo potrzebne, bez nich ciężko coś zdziałać, choćby jako uzupełnienie Kawalerii [/spoiler]


[spoiler= *** ŁUKI ***]
Jeśli chodzi o piechotę łuczników jest to jedna z najrzadziej rekrutowanych jednostka,bardzo mocno defensywna. Raczej nie powinieneś nimi atakować, przedmiot niewiele pomaga. Rzadko rekrutowana ze względu na m.in wysokie koszta w postaci drewna i żelaza. Wielu uważa, że nie uzupełnia się z żadnymi jednostkami, ewentualnie Łucznikami na koniach, ŁK, ale i to nie tak do końca. Kwestie farmienia jak z Toporami, są w stanie unieść 10 jednostek, a ich prędkość to 18min/k. Jest skuteczna głównie przeciwko topornikom (ta sama siła co miecze). Przeciwko LK trochę mniej, ale też solidna - zabija ich ok. 30% mniej niż pikinierzy. Pragnę tutaj nadmienić, że JAKO JEDYNA JEDNOSTKA DEFENSYWNA jest naprawdę skuteczna przeciwko Ciężkiej Kawalerii. BARDZO Nieskuteczna przeciwko Łucznikom na Koniu.

Zalety:
Skuteczność przeciwko CK, ogólna skuteczność przeciwko ofensywie poza ŁK

Wady:
Jedną z większych wad są koszta, oraz fakt iż ciężko wykorzystać ich jako farmerów.

Przedmiot: 
Wielki Łuk Edwarda

Stosunek do innych jednostek(1000 łuczników)
- 1000 toporów ginie, przeżywa znaczna ilość Łuków
- Giną wszyscy od okolic 500szt lekkiej kawalerii (LK)
- Wszyscy giną przy około 400 sztukach ciężkiej (CK)
UWAGA! Wystarczy tylko 30 jednostek łuków konną,
by położyć cały nasz oddział 1000 łuczników piechoty!

Więc, zabijają oni proporcjonalnie TRZYNAŚCIE RAZY więcej CK niż ŁK.
Wśród graczy jednostka nie ciesząca się zbytnią sympatią. Statystyki mogą być złudne, jako iż Łuk..
W niemal każdej sytuacji radzi sobie przynajmniej nieźle, z niemal każdym typem agresora, o ile.. no właśnie, o ile nie wjadą nam do wioski ŁK niczym rycerze na białych koniach i ich nie zmiażdzą.. Jednostka mimo wszystko potrzebna, warto jest mieć ich kilka, lub w dalszym etapie gry choć jedną wioskę wypełnioną łucznikami. Trochę czasu to zajmuje, ale inwestycja bywa opłacalna jeśli tylko chcemy ją wykorzystać. Rozsądna ich ilość jest wręcz wskazana w każdej wiosce defensywnej, nie zaszkodzi ich mieć również w wioskach Uni, jakimi często są pierwsze wioski, nie będące ani do końca OFF, ani do końca DEFF.[/spoiler]

[spoiler= *** RYCERZ ***] Myślę, że nie ma się co rozpisywać. Występuje na światach od 3.0 w górę, ponadto od 4.0 możemy wysyłać go na ekspedycje, zdobywać poziomy, czy przedmioty, które podnoszą statystyki obrony bądź ataku. Przedmioty wrzucamy w zakładce Piedestału - Zbrojownia. Rycerz przyśpiesza wojsko idące razem z nim do prędkości 10 minut na pole, ale tylko i wyłącznie jeżeli jest to pomoc dla innej wioski! Jego udźwig to 100 jednostek surowca, Niestety, każdy może posiadać tylko jednego Rycerzyka :(

Przedmioty potrafią być gamechangerem, dla przykładu Ogień Olimpijski od 5.0 w górę zwiększa obrażenia spowodowane przez Katapulty podczas ataku o 100%, oraz zwiększa ich siłę w obronie, AŻ DZIESIĘCIOKROTNIE, co w połączeniu z tym przedmiotem czyni je naprawdę ciekawymi jednostkami defensywnymi, o które mając ten przedmiot, warto uzupełnić nasz bunkier.[/spoiler]

[/spoiler][/spoiler]
 

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
CZĘŚĆ DRUGA ODNOŚNIE PIECHOTY:
Kod:
[spoiler= *** SZLACHCIC ***]
Szlachcic, często zwany grubasem to jednostka produkowana w Pałacu.
Atak zawierający szlachtę jest jedyną możliwością przejmowania wiosek.
Minimalna wartość obniżenia poparcia to 15, maksymalnie jest to 40, a dla
Przykładu na s203, jest to 20-35pkt. Po zaatakowaniu wioski obniża się w niej
Liczba wskazująca poparcie, wartość początkowa to 100. Gdy poparcie spadnie do
Ekstremalnych zero punktów, stanu tak pożądanego przez nas w wioskach które atakujemy, wioska zostanie przejęta.


Jeśli chcemy szybko przejąć innego gracza, możliwe jest wysłanie jednego szlachcica po drugim, w większości przypadków do przejęcia wystarczy czterokrotne wysłanie szlachty.

UWAGA:
Wysłanie większej ilości szlachciców w jednym ataku nie obniża poparcia bardziej niż jeden szlachcic. 
Nie ma znaczenia kto obniżał poparcie - wioskę przejuje gracz, który zbił je do 0.
Dodatkowo, Szlachcic dodatkowo spowalnia idącą z nim armię!

Przedmiot:
Jeśli wraz ze szlachcicem w ataku idzie Rycerz wyposażony w Berło Vasca, obniża on poparcie o minimum 30pkt! Dodatkowo, podnosi siłę napadu szlachcica o 30%, a obronę o 20%.[/spoiler]

[spoiler=***CHLOPI***]
Dodatkowo, na zakończenie segmentu piechoty, CHŁOPI:
Jeśli spodziewasz się ataku na swoją wioskę, ogłoś w zagrodzie pospolite ruszenie. Można je wykorzystać wyłącznie do obrony, nie da się nimi atakować. UWAGA, Pospolite ruszenie działa nieprzerwanie przez 6 godzin od aktywacji, NAWET jeśli wszyscy chłopi zginą, a w jego czasie produkcja surowców jest obniżona o 50%! Maksymalna ilość chłopów, jaką można powołać to 300, czyli 20 chłopa za każdy poziom rozbudowania zagrody, do 15 włącznie.[/spoiler]
 

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
Kod:
 *** KOMPENDIUM WIEDZY PODSTAWOWEJ ***
 Jednostki Kawalerii, oraz ich właściwości

 [spoiler= Kliknij, aby rozwinąć!]

[spoiler= *** Zwiadowcy *** ]
Jednostka zwiadowcza, brak możliwości atakowania, niemalże brak umiejętności obrony. Ilość jednostek surowców jakie Zwiadowcy mogą przenieść to.. zero! Dlaczego mimo to, zwiadowcy to zdaniem niektórych jedna z najpotrzebniejszych jednostek. Nie najważniejsza, to jednak ważny element, nie pozwalający zdobyć przeciwnikom informacji które mogłyby nas pogrążyć. Z drugiej strony, może dać takie informacje nam, o wioskach przeciwników. Po co nam zwiadowcy, i te ich info? Jeśli przeczytałeś segment traktujący o piechocie, to zapewne już wiesz. Skanujesz wioskę, w której jest 10tys. pikinierów, plus 12k łuczników. Wiesz co wysłać? Można się zastanowić nad zestawem ŁK+Topory, powinno pójść sprawnie, prawda? A teraz, co by było gdybyś nie wiedział? Co możesz posłać w ciemno, i co by z tego wyszło? Wysłałbyś rajd typowy pod farmę, i przewidywany słaby opór, powiedzmy składający się z LK i ewentualnym wspomaganiem ze strony toporów? Piki zajmą się LK, łucznicy wystrzelają Ci topory..
Ty zostałbyś z niczym, a przeciwnik mógłby to wykorzystać..

Dlaczego jednak to TY miałbyś BRONIĆ SIĘ PRZED SKANOWANIEM?
Jeśli Twój oponent będzie wiedział co masz, to MOŻE dobrać jednostki, ilość i po prostu obliczyć pokonanie Cię. Jeśli nie będzie wiedział, jest szansa, że się wyłoży. Może to być nawet wioska OFF, wsparcie ze strony plemienia lub innych wiosek własnych załatwi robotę. UWAGA, po skanie który skasujemy, wybijając zwiadowców do zera, mimo porażki agresora mogą zdarzać się ataki na następny, lub po dwóch dniach, jako iż często gracze zakładają, że skoro masz tak dużo Zwiadu, to zapewne brak Ci regularnych wojsk..  Ty jednak wiedząc już, jak ważne są siły militarne, nie pozwolisz by to było prawdą.. prawda? :wink:
Przedmiot: Luneta Kalida[/spoiler]


[spoiler= *** Lekka Kawaleria *** ]
Lekka Kawaleria, czyli kwintesencja farmera. Farmią, farmią i jeszcze raz farmią. Szybko farmią. Przy okazji coś tam atakują, czasem nawet bronią, słabo, ale bronią. Pełnią generalnie wszystkie funkcje jakie dają radę. Powinni dostawać więcej jedzenia! Jednostka raczej wyłącznie ofensywna,  słaba w obronie. Dlaczego to tak popularna jednostka farmiąca? Odpowiedzią jest ich szybkość, czyli prędkość, wynosząca 10min/pole, oraz możliwość transportu aż 80 jednostek surowców! Wysoce skuteczna przeciw mieczom, dość skuteczna przeciw łukom, średnia skuteczność przeciwko CK. Niestety, mają swe słabe strony, a mianowicie piki potrafią ich utrzeć na drobny pył. Dobrze współpracują z ŁK. Przykładowa ekspedycja ofensywna licząca W PRZYBLIŻENIU ilości rzędu 2 tysięcy toporów, 1.5k Lekkiej, 1.5k Łuków Konną, oraz 200 taranów jest jednym z najczęściej spotykanych złożeń do ataku. Nawet początkujący gracze dobrze znają LK i jej potencjał. Trzeba jednak pamiętać, jak wszystkie inne, ta niestety również, ma swoje wady.

Zalety:
Szybkość, udźwig, siła ataku przeciwko wielu jednostkom defensywnym,
dopasowanie do wielu jednostek jeśli chodzi o kwestie produkcji.

Wady:
Niestety, polegają w walce z paroma pikinierami
Umiarkowanie wysoka cena produkcji

Przedmiot: Lanca Mieszka

Stosunek do innych jednostek przy 1000 LK:
- zabijając 1000 pików zginie ok 620 LK
- 1000 mieczy - ok. 120 LK
- 1000 łuków - ponad 500 LK
- 700 CK - polegną wszyscy LK[/spoiler]


[spoiler= *** Łuk Konną *** ]
Jedna z najrzadziej spotykanych jednostek, o charakterze mieszanym. Raczej ofensywa, ale ze względu na to co potrafi zrobić z Łukami piechoty, zdecydowany must-have również w każdej wiosce defensywnej, chociażby niewielka ilość. Przeciętny gracz ma średnio 2 razy więcej taranów niż Łuczników Kawalerii. Jest Arcyświetna w ataku na piechotę łuczników i naprawdę dobra przeciwko wszystkim innym. W tym również niezła przeciwko mieczom, generalnie jednostka dość mocno uniwersalna. Jedyną jednostką mogącą postawić naprawdę czynny opór jest CK. Wszystkie inne sobie z nią radzą raczej słabo.

Zalety
Prędkość, wynosząca 10min na pole, oraz pojemność łupu, aż 50 jednostek! Siła przeciwko łucznikom i mieczom. Ogólna uniwersalność.

Wady:
Koszta produkcji, oraz zapotrzebowanie na aż 5 miejsc w zagrodzie.

Przedmiot: Łuk Refleksyjny Khana

Stosunek w walce z innymi przy 1000 ŁK:
- pokonuje 1000 pików / polega ok. 210 ŁK;
- 1000 mieczy / prawie 600 ŁK;
- 1000 łuków/tylko 30 ŁK;
- ok. 200 CK - wszyscy ŁK polegają.
[/spoiler]

[spoiler= *** Ciężka Kawaleria *** ]
Wielu wręcz kocha tą jednostkę, dopóki jest ona po naszej stronie, a nie w rękach oponenta, inni jej nie cierpią. CK bywa naprawdę niedoceniana, ALE, nie należy przesadzać. Gdy jest ich za dużo w stosunku do innych jednostek, a nasza armia złożona jest wyłącznie z CK - praktycznie nie ma szans, żeby dały sobie radę bez porządnej dawki sczęścia. Wioski defensywne powinny bezsprzecznie zawierać CK, chociażby w ilości 500, na wypadek ataku ŁK na przykład. CK to jednostka bardzo droga, zarówno w produkcji jak i utrzymaniu, bo zajmuje aż 6 miejsc w zagrodzie, za co odwdzięcza się prędkością 11min na pole, oraz potencjałem farmienia w postaci 50 jednostek pojemności łupu. Jednostka raczej defensywna, do ataku średnia, chyba że w towarzystwie innych wojsk  typu rzeszy 7oporów lub też LK, czy ŁK. Jej koszta rekomendują również zdolności defensywne, jest ona bardzo skuteczna w walce przeciwko np.toporom. Dobrze się produkuje z pikinierami, jako iż produkcja CK zużywa dużo żelaza, w przeciwieństwie do Pikinierów. Najszybszy możliwy do zrobienia DEF. Stosunkowo skuteczny, choć 20-40% słabszy niż armia złożona z samej piechoty. Kilka wiosek typu CK+PIKI w zupełności powinny nam wystarczyć. Raczej nie więcej niż 5-10 na każde 100 wiosek defensywnych. Zwłaszcza, gdy grasz pierwszy raz i nie zbyt potrafisz bronić się armiami ofensywnymi. Nieskuteczni przeciwko LK, bardzo skuteczni przeciwko ŁK, wręcz jedni z najlepszych do obrony przed nimi. Co ciekawe, najgorzej radzą sobie w starciu z o ironio, samymi sobą! Tak, owszem, najlepsza możliwa kontra przeciwko CK to właśnie CK. Powinieneś wiedzieć, czy sąsiedzi lubią CK, by wiedzieć co sam produkować. Reasumując..

Zalety:
Siła w obronie przeciwko ŁK, potencjał farmienia, prędkość, uniwersalność.

Wady:
Wysokie koszta produkcji, w dodatku nieproporcjonalne, co może denerwować i przeszkadzać, zabiera aż 6 miejsc w zagrodzie, długa droga do zbadania technologii

Przedmiot: Flaga Baptysty

Stosunek podczas walki w defensywie przy 1000 CK:
- 1000 toporów poegło, kosztem 30 CK;
- 1000 LK, kosztem ok.700 CK;
- 1000 ŁK, za ok. 150 CK;
W starciu CK:CK, gdy zostaniemy nimi zaatakowani, pogromimy 1000 CK kosztem około 850 naszych.[/spoiler]

[spoiler= ** Credits **]
*** SPECJALNE PODZIĘKOWANIA ***
Autorem jestem ja, rozpoznawany jako 7he18, 7he777, 7heNWK, szarpii, nwk777, nwk172, czy po prostu.. Mati :)
W tym miejscu pragnę ogromnie podziękować graczowi [player]machtech[/player], bez którego to kompendium by nie powstało, dzięki![/spoiler][/spoiler]

Tyle, te trzy części na forum plemiennym możecie wkleić w jeden post, jako iż tam nie ma limitu 10k znaków :)
Gdzieniegdzie może znikać formatowanie, kolorki, czy pogrubienie przy kopiowaniu i wklejaniu, ale
Generalnie to nie powinien być problem, możecie dodać własne formatowanie :)
Generalnie nie trzeba
 
Ostatnia edycja:

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
Ok, część dalsza to pogląd jak to wygląda na forum. Bierzcie z tego wszyscy ;D
Jeżeli chcesz mi podziękować, zostaw lajka, bądź odpowiedź z pozytywnym feedback'iem,
Ewentualnie, blikiem też nie pogardzę, czasem na zakupy nie starcza.. Dzięki kochany rządzie, jest..
...jest k**va wspaniale, wszyscy wam wierzą że nie rozumiecie inflacji, i to dlatego nabraliście kredytów, mieszkań..
..to dlatego że jej nie rozumiecie po tym jak nabraliście, podnieśliście ceny energii, paliwa, węgla, etc.. to pewnie dlatego teraz..
..teraz to co nabraliście, wykorzystując aparat władzy i przekonując żeby ludzie oddawali wam ziemie i nieruchomości, w zamian za "cynk"..ta.. :confused:
..to zapewne dlatego zarabiamy praktycznie tyle samo co gdy zaczynaliście, płacąc za produkty 3-4x więcej.. to inflacja 400%, nie taka jak podajecie..nvm..
Jeśli Ty to ten który zamiast marnować czas na szkołę, naukę, pracę, po prostu otworzyli firmy, zainwestowali, bądź wybrali jakąkolwiek z "lepszych" dróg..
Dzięki za wsparcie, chętnie pomagam bezinteresownie, ale jeszcze chętniej jem śniadanie z rana, nie martwiąc się czy mam na kolację.. POZDRO!
... zapomniał bym.. Bliczek? +48 600 167 522 .. ewentualnie, nr IBAN? 9011 4020 040 0003 1028 482 83.. Dzięki, miłego żyćka! <luzik>
 

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
*** KOMPENDIUM WIEDZY PODSTAWOWEJ ***
Jednostki Piechoty, oraz ich właściwości

Pierwsza dostępna jednostka, raczej defensywna. Atak pikinierami na cele inne niż wioski barbarzyńskie zwykle mija się z celem, jako iż pikinier rozbija się praktycznie o wszystko, nie mówiąc nawet o murze, zatem jednostka dobra na początek, aby farmić nimi Baśki w ilości punktów mniejszej niż 300, albo tych, co do których mamy pewność, że tam nie ma muru, ewentualnie jako obrona przeciwko Lekkiej Kawalerii, czyli najczęstszym narzędziem służącym do farmienia. Sami Pikinierzy uniosą bez problemu "aż" 25 jednostek surowca na osobę, a ich Prędkość podróżowania to 18min. potrzebne na pokonanie jednego pola. O poziom 20 fortyfikacji obronnej w postaci muru rozbija się ich średnio 15-25. Aby rozsmarować taki mur na miazgę, wystarczy ok.250 taranów. Efektywność pikinierów? Wysoka, jednakże wyłącznie w starciu z Lekką Kawalerią, ewentualnie z Ciężką. Z Łucznikiem Kawalerii raczej nie, a jeśli chodzi o walkę z Toporami - zupełna porażka.

Zalety: jest to najtańsza jednostka, najszybsza w produkcji. Jeśli już, to najlepiej produkować ją w połączeniu z Piechotą Mieczy.

Wady: generalnie słaba jednostka. Przy małych ilościach nie ma szans na postawienie oporu silniejszym najeźdźcom.

Przedmiot: Halabarda Szwajcarska.

Stosunek do ofensywy(Przy: Mur 20, szczęście 0, Morały i Wiara 100%)
Tysiąc pikinierów zabija ok. 700 toporników(!) jak również około 700 LekkiejKawalerii(LK). Oczywiście wszystko zależy od ilości wojsk, a także innych czynników. Jednostkę można polecić, nie jest tak zła jeśli zestawimy ją z Mieczami lub CK, a jak już wspomniano wielu graczy atakuje dużą ilością LK - wtedy Piki WYSTARCZĄ.


Jest to jednostka defensywna, jednakże osobiście wykorzystuję ich również do farmienia, by na siebie pracowali. Są w stanie przenieść 15 jednostek, z prędkością 22min/k, co jest w sumie niezłym wynikiem, to więcej niż połowa tego co udźwignie pikinier, można więc pikami czyścić okolicę, a mieczami farmić to czego jesteśmy PEWNI. Bo oczywiście miecznikami nie atakujemy jeśli nie wiemy, że wioska jest czysta, i nie ma zbyt wysokich murów, bo zwyczajnie ich stracimy, a tego przecież nie chcemy! Jeśli mamy przedmiot specjalny, wtedy Miecznik ma siłę napadu równą niemal 80% siły topora, co czyni go jednostką dosyć uniwersalną! Dobrze współpracują z pikinierami, popularna taktyka to stosunek 1:1 mieczy do pikinierów. Niemalże podstawowa jednostka defensywna, od której większość graczy defensywnych zaczyna swoją przygodę. Bardzo efektywny podczas starcia z topornikami, walce 1000 na 1000 zabijają wszystkich toporników, przy czym ginie między 250-300 jednostek mieczy! Można więc przyjąć, że 1000 sztuk spokojnie pogromi 3000 toporów. Uwaga! Miecznicy są bowiem maksymalnie nieskuteczni w walce z absolutnie każdym rodzajem kawalerii. Wystarczy 200-300 koni, by położyć armię naprawdę, naprawdę wielu mieczników.

Zalety: Jednostka tania produkcja, może dobrze uzupełnić się z pikinierami, których naprodukujemy na samym początku gry, dobrze walczą z toporami, co bardzo dobrze kontruje graczy ofensywnych, którzy często mają ich sporo.

Wady: Słabe w farmieniu z wielu względów, powolne, mały udźwig. Inne wady to długi czas rekrutacji, a także bezbronność w starciu z Kawalerią, czy to LK, ŁK, czy CK.

Przedmiot: Długi miecz Ulricha.

Stosunek do ofensywy(Mur 20, Szczęście 0, Morały i Wiara 100%)
Tysiąc mieczników zabija ok.120 LK.. Dla kontrastu, są w stanie pogromić całe rzesze toporów!
Gracze defensywni na pewno lubią te jednostki, które dzielnie bronią nasze pierwsze wioski.
Słaba w farmieniu, ale coś za coś, i nie to że się nie da! :)


Tej jednostki raczej nie trzeba opisywać. Oczywiście, że jest to piechota stricte ofensywna. W Kwestii farmienia, nie ma szału, niestety, jest w stanie unieść tylko 10 jednostek surowca, a ich prędkość to 18min/k. Dobrze radzi sobie z pikinierami, za to z miecznikami.. topornicy chyba zapominają walczyć, albo oślepieni blaskiem mieczy wbiegają w tarcze mieczników, odbijają się, i upadają.. :joy: Z Łucznikami również za wiele nie zwojują, marne szanse, na CiężkiejKawalerii też nie robią większego wrażenia. Warto zaznaczyć, że jednostki powinno się EWAKUOWAĆ, jeśli mamy się bronić. Dlaczego? Nawet zwykły pikinier i to w trybie ataku jest w stanie położyć wielu toporników. Krótko mówiąc, topory są atrakcyjną jednostką do ofensywy, którą w obronie zabija niemal wszystko wszystko..

Zalety: Dosyć tanie, szybka rekrutacja, pikinierów miażdzą w proch. Mając ich dużo, powiedzmy 8-10tys można sobie wyrobić opinię i siać postrach w okolicy ;)

Wady: Słaba farma, na mieczach padają jak muchy, ciężko mają się przebić przez wysoki mur.

Przedmiot: Topór Thorgarda.

Stosunek do innych jednostek (1000 toporów):
- eliminując 1000 pik przeżywa ok 300 jednostek
- giną, zabierając ze sobą około 250 łuczników
- j.w, nie przeżywając pozbywają się ok. 250 mieczy
- Poświęcając się, całe 1000, zabiją około 100 sztuk CK.

Opinie o topornikach są nie najlepsze, wielu graczy woli inne jednostki, choć bez wątpienia topory są bardzo potrzebne, bez nich ciężko coś zdziałać, choćby jako uzupełnienie Kawalerii


Jeśli chodzi o piechotę łuczników jest to jedna z najrzadziej rekrutowanych jednostka,bardzo mocno defensywna. Raczej nie powinieneś nimi atakować, przedmiot niewiele pomaga. Rzadko rekrutowana ze względu na m.in wysokie koszta w postaci drewna i żelaza. Wielu uważa, że nie uzupełnia się z żadnymi jednostkami, ewentualnie Łucznikami na koniach, ŁK, ale i to nie tak do końca. Kwestie farmienia jak z Toporami, są w stanie unieść 10 jednostek, a ich prędkość to 18min/k. Jest skuteczna głównie przeciwko topornikom (ta sama siła co miecze). Przeciwko LK trochę mniej, ale też solidna - zabija ich ok. 30% mniej niż pikinierzy. Pragnę tutaj nadmienić, że JAKO JEDYNA JEDNOSTKA DEFENSYWNA jest naprawdę skuteczna przeciwko Ciężkiej Kawalerii. BARDZO Nieskuteczna przeciwko Łucznikom na Koniu.

Zalety:
Skuteczność przeciwko CK, ogólna skuteczność przeciwko ofensywie poza ŁK

Wady:
Jedną z większych wad są koszta, oraz fakt iż ciężko wykorzystać ich jako farmerów.

Przedmiot:
Wielki Łuk Edwarda

Stosunek do innych jednostek(1000 łuczników)
- 1000 toporów ginie, przeżywa znaczna ilość Łuków
- Giną wszyscy od okolic 500szt lekkiej kawalerii (LK)
- Wszyscy giną przy około 400 sztukach ciężkiej (CK)
UWAGA! Wystarczy tylko 30 jednostek łuków konną,
by położyć cały nasz oddział 1000 łuczników piechoty!

Więc, zabijają oni proporcjonalnie TRZYNAŚCIE RAZY więcej CK niż ŁK.
Wśród graczy jednostka nie ciesząca się zbytnią sympatią. Statystyki mogą być złudne, jako iż Łuk..
W niemal każdej sytuacji radzi sobie przynajmniej nieźle, z niemal każdym typem agresora, o ile.. no właśnie, o ile nie wjadą nam do wioski ŁK niczym rycerze na białych koniach i ich nie zmiażdzą.. Jednostka mimo wszystko potrzebna, warto jest mieć ich kilka, lub w dalszym etapie gry choć jedną wioskę wypełnioną łucznikami. Trochę czasu to zajmuje, ale inwestycja bywa opłacalna jeśli tylko chcemy ją wykorzystać. Rozsądna ich ilość jest wręcz wskazana w każdej wiosce defensywnej, nie zaszkodzi ich mieć również w wioskach Uni, jakimi często są pierwsze wioski, nie będące ani do końca OFF, ani do końca DEFF.
 

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
Myślę, że nie ma się co rozpisywać. Występuje na światach od 3.0 w górę, ponadto od 4.0 możemy wysyłać go na ekspedycje, zdobywać poziomy, czy przedmioty, które podnoszą statystyki obrony bądź ataku. Przedmioty wrzucamy w zakładce Piedestału - Zbrojownia. Rycerz przyśpiesza wojsko idące razem z nim do prędkości 10 minut na pole, ale tylko i wyłącznie jeżeli jest to pomoc dla innej wioski! Jego udźwig to 100 jednostek surowca, Niestety, każdy może posiadać tylko jednego Rycerzyka :(

Przedmioty potrafią być gamechangerem, dla przykładu Ogień Olimpijski od 5.0 w górę zwiększa obrażenia spowodowane przez Katapulty podczas ataku o 100%, oraz zwiększa ich siłę w obronie, AŻ DZIESIĘCIOKROTNIE, co w połączeniu z tym przedmiotem czyni je naprawdę ciekawymi jednostkami defensywnymi, o które mając ten przedmiot, warto uzupełnić nasz bunkier.


Szlachcic, często zwany grubasem to jednostka produkowana w Pałacu.
Atak zawierający szlachtę jest jedyną możliwością przejmowania wiosek.
Minimalna wartość obniżenia poparcia to 15, maksymalnie jest to 40, a dla
Przykładu na s203, jest to 20-35pkt. Po zaatakowaniu wioski obniża się w niej
Liczba wskazująca poparcie, wartość początkowa to 100. Gdy poparcie spadnie do
Ekstremalnych zero punktów, stanu tak pożądanego przez nas w wioskach które atakujemy, wioska zostanie przejęta.


Jeśli chcemy szybko przejąć innego gracza, możliwe jest wysłanie jednego szlachcica po drugim, w większości przypadków do przejęcia wystarczy czterokrotne wysłanie szlachty.

UWAGA:
Wysłanie większej ilości szlachciców w jednym ataku nie obniża poparcia bardziej niż jeden szlachcic.
Nie ma znaczenia kto obniżał poparcie - wioskę przejuje gracz, który zbił je do 0.
Dodatkowo, Szlachcic dodatkowo spowalnia idącą z nim armię!


Przedmiot:
Jeśli wraz ze szlachcicem w ataku idzie Rycerz wyposażony w Berło Vasca, obniża on poparcie o minimum 30pkt! Dodatkowo, podnosi siłę napadu szlachcica o 30%, a obronę o 20%.

Dodatkowo, na zakończenie segmentu piechoty, CHŁOPI:
Jeśli spodziewasz się ataku na swoją wioskę, ogłoś w zagrodzie pospolite ruszenie. Można je wykorzystać wyłącznie do obrony, nie da się nimi atakować. UWAGA, Pospolite ruszenie działa nieprzerwanie przez 6 godzin od aktywacji, NAWET jeśli wszyscy chłopi zginą, a w jego czasie produkcja surowców jest obniżona o 50%! Maksymalna ilość chłopów, jaką można powołać to 300, czyli 20 chłopa za każdy poziom rozbudowania zagrody, do 15 włącznie.
 

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
*** KOMPENDIUM WIEDZY PODSTAWOWEJ ***
Jednostki Kawalerii, oraz ich właściwości

Jednostka zwiadowcza, brak możliwości atakowania, niemalże brak umiejętności obrony. Ilość jednostek surowców jakie Zwiadowcy mogą przenieść to.. zero! Dlaczego mimo to, zwiadowcy to zdaniem niektórych jedna z najpotrzebniejszych jednostek. Nie najważniejsza, to jednak ważny element, nie pozwalający zdobyć przeciwnikom informacji które mogłyby nas pogrążyć. Z drugiej strony, może dać takie informacje nam, o wioskach przeciwników. Po co nam zwiadowcy, i te ich info? Jeśli przeczytałeś segment traktujący o piechocie, to zapewne już wiesz. Skanujesz wioskę, w której jest 10tys. pikinierów, plus 12k łuczników. Wiesz co wysłać? Można się zastanowić nad zestawem ŁK+Topory, powinno pójść sprawnie, prawda? A teraz, co by było gdybyś nie wiedział? Co możesz posłać w ciemno, i co by z tego wyszło? Wysłałbyś rajd typowy pod farmę, i przewidywany słaby opór, powiedzmy składający się z LK i ewentualnym wspomaganiem ze strony toporów? Piki zajmą się LK, łucznicy wystrzelają Ci topory..
Ty zostałbyś z niczym, a przeciwnik mógłby to wykorzystać..

Dlaczego jednak to TY miałbyś BRONIĆ SIĘ PRZED SKANOWANIEM?
Jeśli Twój oponent będzie wiedział co masz, to MOŻE dobrać jednostki, ilość i po prostu obliczyć pokonanie Cię. Jeśli nie będzie wiedział, jest szansa, że się wyłoży. Może to być nawet wioska OFF, wsparcie ze strony plemienia lub innych wiosek własnych załatwi robotę. UWAGA, po skanie który skasujemy, wybijając zwiadowców do zera, mimo porażki agresora mogą zdarzać się ataki na następny, lub po dwóch dniach, jako iż często gracze zakładają, że skoro masz tak dużo Zwiadu, to zapewne brak Ci regularnych wojsk.. Ty jednak wiedząc już, jak ważne są siły militarne, nie pozwolisz by to było prawdą.. prawda? :wink:
Przedmiot: Luneta Kalida


Lekka Kawaleria, czyli kwintesencja farmera. Farmią, farmią i jeszcze raz farmią. Szybko farmią. Przy okazji coś tam atakują, czasem nawet bronią, słabo, ale bronią. Pełnią generalnie wszystkie funkcje jakie dają radę. Powinni dostawać więcej jedzenia! Jednostka raczej wyłącznie ofensywna, słaba w obronie. Dlaczego to tak popularna jednostka farmiąca? Odpowiedzią jest ich szybkość, czyli prędkość, wynosząca 10min/pole, oraz możliwość transportu aż 80 jednostek surowców! Wysoce skuteczna przeciw mieczom, dość skuteczna przeciw łukom, średnia skuteczność przeciwko CK. Niestety, mają swe słabe strony, a mianowicie piki potrafią ich utrzeć na drobny pył. Dobrze współpracują z ŁK. Przykładowa ekspedycja ofensywna licząca W PRZYBLIŻENIU ilości rzędu 2 tysięcy toporów, 1.5k Lekkiej, 1.5k Łuków Konną, oraz 200 taranów jest jednym z najczęściej spotykanych złożeń do ataku. Nawet początkujący gracze dobrze znają LK i jej potencjał. Trzeba jednak pamiętać, jak wszystkie inne, ta niestety również, ma swoje wady.

Zalety:
Szybkość, udźwig, siła ataku przeciwko wielu jednostkom defensywnym,
dopasowanie do wielu jednostek jeśli chodzi o kwestie produkcji.

Wady:
Niestety, polegają w walce z paroma pikinierami
Umiarkowanie wysoka cena produkcji

Przedmiot: Lanca Mieszka

Stosunek do innych jednostek przy 1000 LK:
- zabijając 1000 pików zginie ok 620 LK
- 1000 mieczy - ok. 120 LK
- 1000 łuków - ponad 500 LK
- 700 CK - polegną wszyscy LK


Jedna z najrzadziej spotykanych jednostek, o charakterze mieszanym. Raczej ofensywa, ale ze względu na to co potrafi zrobić z Łukami piechoty, zdecydowany must-have również w każdej wiosce defensywnej, chociażby niewielka ilość. Przeciętny gracz ma średnio 2 razy więcej taranów niż Łuczników Kawalerii. Jest Arcyświetna w ataku na piechotę łuczników i naprawdę dobra przeciwko wszystkim innym. W tym również niezła przeciwko mieczom, generalnie jednostka dość mocno uniwersalna. Jedyną jednostką mogącą postawić naprawdę czynny opór jest CK. Wszystkie inne sobie z nią radzą raczej słabo.

Zalety
Prędkość, wynosząca 10min na pole, oraz pojemność łupu, aż 50 jednostek! Siła przeciwko łucznikom i mieczom. Ogólna uniwersalność.

Wady:
Koszta produkcji, oraz zapotrzebowanie na aż 5 miejsc w zagrodzie.

Przedmiot: Łuk Refleksyjny Khana

Stosunek w walce z innymi przy 1000 ŁK:
- pokonuje 1000 pików / polega ok. 210 ŁK;
- 1000 mieczy / prawie 600 ŁK;
- 1000 łuków/tylko 30 ŁK;
- ok. 200 CK - wszyscy ŁK polegają.

Wielu wręcz kocha tą jednostkę, dopóki jest ona po naszej stronie, a nie w rękach oponenta, inni jej nie cierpią. CK bywa naprawdę niedoceniana, ALE, nie należy przesadzać. Gdy jest ich za dużo w stosunku do innych jednostek, a nasza armia złożona jest wyłącznie z CK - praktycznie nie ma szans, żeby dały sobie radę bez porządnej dawki sczęścia. Wioski defensywne powinny bezsprzecznie zawierać CK, chociażby w ilości 500, na wypadek ataku ŁK na przykład. CK to jednostka bardzo droga, zarówno w produkcji jak i utrzymaniu, bo zajmuje aż 6 miejsc w zagrodzie, za co odwdzięcza się prędkością 11min na pole, oraz potencjałem farmienia w postaci 50 jednostek pojemności łupu. Jednostka raczej defensywna, do ataku średnia, chyba że w towarzystwie innych wojsk typu rzeszy 7oporów lub też LK, czy ŁK. Jej koszta rekomendują również zdolności defensywne, jest ona bardzo skuteczna w walce przeciwko np.toporom. Dobrze się produkuje z pikinierami, jako iż produkcja CK zużywa dużo żelaza, w przeciwieństwie do Pikinierów. Najszybszy możliwy do zrobienia DEF. Stosunkowo skuteczny, choć 20-40% słabszy niż armia złożona z samej piechoty. Kilka wiosek typu CK+PIKI w zupełności powinny nam wystarczyć. Raczej nie więcej niż 5-10 na każde 100 wiosek defensywnych. Zwłaszcza, gdy grasz pierwszy raz i nie zbyt potrafisz bronić się armiami ofensywnymi. Nieskuteczni przeciwko LK, bardzo skuteczni przeciwko ŁK, wręcz jedni z najlepszych do obrony przed nimi. Co ciekawe, najgorzej radzą sobie w starciu z o ironio, samymi sobą! Tak, owszem, najlepsza możliwa kontra przeciwko CK to właśnie CK. Powinieneś wiedzieć, czy sąsiedzi lubią CK, by wiedzieć co sam produkować. Reasumując..

Zalety:
Siła w obronie przeciwko ŁK, potencjał farmienia, prędkość, uniwersalność.

Wady:
Wysokie koszta produkcji, w dodatku nieproporcjonalne, co może denerwować i przeszkadzać, zabiera aż 6 miejsc w zagrodzie, długa droga do zbadania technologii

Przedmiot: Flaga Baptysty

Stosunek podczas walki w defensywie przy 1000 CK:
- 1000 toporów poegło, kosztem 30 CK;
- 1000 LK, kosztem ok.700 CK;
- 1000 ŁK, za ok. 150 CK;
W starciu CK:CK, gdy zostaniemy nimi zaatakowani, pogromimy 1000 CK kosztem około 850 naszych.

*** SPECJALNE PODZIĘKOWANIA ***
Autorem jestem ja, rozpoznawany jako 7he18, 7he777, 7heNWK, szarpii, nwk777, nwk172, czy po prostu.. Mati :)
W tym miejscu pragnę ogromnie podziękować graczowi [player]machtech[/player], bez którego to kompendium by nie powstało, dzięki!

WAŻNA ADNOTACJA:
Nie ma czegoś takiego jak idealny "przepis na grę", bo sytuacja jest zależna od wielu czynników. Nie jesteśmy sami, nasi sąsiedzi też się zbroją, i o ile z tym nie zrobimy nic "na teraz", bo to proces który trwa, o tyle przyswojenie mechanik, chociażby dzięki jednorazowym przeczytaniu i zapoznaniu się - da wam ogromną przewagę nad tymi, którzy nie wiedzą.

Każdy z nas musi więc sam zdecydować, chce grać Ofensywnie, czy Defensywnie?
Rozwijać wyłącznie eko, czy zachować równowagę? Do którego poziomu pchać eko?
Defensywa. Mocny focus na ekonomię surowców do około 18/16/17, z rozsądnym rozwojem
innych rzeczy, wykonywaniem zadań, farmieniem, etc
- tak moją pierwszą
wioskę zwykle robię ja - ale Ty możesz wybrać zupełnie inną strategię, i skupić się na farmieniu, w ogóle ignorując własną ekonomię surowcową i polegając we wczesnym etapie wyłącznie na podbieraniu surowców innym. To Twoja decyzja i Twój wybór, bo o ile jako plemię gramy razem, to to jak się budujesz i kogo rekrutujesz - to Twój wybór, pamiętaj, to tylko gra, zabawa, o której za 5 lat nawet nie będziesz pamiętać! :)
 

7he18

Chłop
Wynik reakcji
0
Na forum plemiennym wygląda to o wiele lepiej, jest scalone ładnie etc. Można sprawdzić na s203, w 4040, zapraszamy! ;)
 
Do góry