Operacje Ofensywne wg. Generała (Nauka Wojenna)

Dyskusja w 'Poradniki' rozpoczęta przez użytkownika Generał Wojny Absolutnej, 26. Cze 2013.

Poleć tę stronę

Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
 1. Operacje Ofensywne wg. Generała


  Operacja Ofensywna jest to manewr za pomocą wojsk wzorujący się na uprzednio, opracowanym przez nas planie taktycznym/operacyjnym/strategicznym zakładającym (różne możliwości), gdzie celem najczęściej jest podbicie nieprzyjaciela silnego/silniejszego od nas.


  Odrobina Teorii


  * Ustal Cel stworzenia planu operacji ofensywnej.
  Celem tym może np. być podbicie nieprzyjaciela który stanowi zagrożenie, odzyskanie wiosek, sparaliżowanie przeciwnika we wrogich działaniach itd.)  * Stwórz plan doskonały:
  a) Zdobądź wszystkie informacje o przeciwniku i je przeanalizuj.
  Czy wiesz które ma wioski ofensywne a które defensywne? W jak dobrym jest plemieniu? Jak blisko jest najbliższego współplemieńca? Jak silny jest jego współplemieniec? Kiedy ostatnio przejmował wioskę? Jak wygląda jego rozwój się z perspektywy punktów? Które wioski rozwijają się szybciej od innych? Można przy tym domniemywać że wioski te są defensywne, ale nigdy nie należy tego zakładać i wsadzać między kompletne zasady! Należy to traktować jako założenie które nie należy w większym stopniu uwzględniać itd.

  b) Przemyśl dobrze jakich środków użyjesz? Zdecyduj jakie środki ci są potrzebne, 5 Armii Ofensywnych i 8 szlachciców by przejąć 2 wioski za jednym zamachem? 2 Armie Ofensywne i 4 szlachciców bo czas goni? (najważniejsze, nigdy cię czas nie goni, jeżeli nie dasz sobie czasu na mobilizacje armii by skoszarować większą ilość Armii Ofensywnych i większą ilość szlachciców to już przegrałeś a twój atak będzie żałosną parodią operacji, pozbawionej jakiegokolwiek wysiłku)


  c) Zaplanuj ruchy, wpleć w ataki manewry mylące przeciwnika na których możesz oprzeć taktykę (tak jak w przykładzie niżej), poproś przyjaciół o pomoc zawczasu (lecz pamiętaj by osoby mające ci pomóc wiedziały tylko które wioski mają obstawić, ale nie należy ich nigdy wtajemniczać w plan)

  * Mobilizacja.
  Polega na przygotowaniu środków do użycia.

  Nie możemy "porywać się z motyką na księżyć", jest to oznaka niedocenienia przeciwnika który jest silny bądź silniejszy od nas, a jeżeli atak nasz okaże się nie skuteczny, przeciwnik zyskuje inicjatywe a my ją tracimy (2 zasada zależności wg. Clausewitza), gdyż nasze stosunki z przeciwnikiem wyraża zasada biegunowości.


  Tak więc cierpliwie musisz przeznaczyć trochę czasu na mobilizację wojsk, a w tym czasie możesz poprawiać/ulepszać swój plan.

  Nie mylmy pojęcia mobilizacji z przygotowaniem, to tylko jedno z pojęć należące do przygotowania o którym się rozpisywać nie zamierzam gdyż nawet o samej mobilizacji wojennej (bardzo ważnej) można pisać tomy.

  * Wykonanie Planu.
  Wykonując plan pamiętajmy że należy dobrać dzień/noc podczas których znajdziemy czas na perfekcyjne wykonaniu plany i wrazie nieprzewidzianych sytuacji ,- improwizować (zawsze najlepiej mieć plan awaryjny).


  Przykład  Zdjęcie przypadkowe znalezione na google, zmodyfikowane na moje potrzeby. Zapis żółty na zdjęciu jest przypadkowy, pierwotny.

  1. Określenie celu. (na etapie planowania/przed mobilizacją)

  Zdjęcie przedstawia rozmieszczenie wiosek naszych jak i wrogich, pole znajdujące się w niebieskim jajku stanowi nasz cel.

  [​IMG]  2. Przygotowanie Defensywy. (kilka godzin przed wysłaniem pierwszych ataków)

  Najprawdopodobniej będą to zwiady/małe ataki, możliwe że nieprzyjaciel nic nie wyśle, również jest możliwe że nieprzyjaciel nas zaatakuje całym swoim arsenałem wojennym, dlatego ważne jest wyczucie gracza, i wtedy wywnioskowanie z poznania gracza na jakie działania możemy sobie pozwolić i wziąć tą cechę jako fundament naszej taktyki.

  Podczas wystąpienia ataków dobrze jest zapisywać z których wiosek jakie jednostki nas zaatakowały, dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć/ulepszyć nas plan na podstawie rozleglejszej wiedzy dot. podziału wiosek przeciwnika.

  Bardzo dobrze jest jak podczas tego etapu mamy osobę z plemienia która nam pomoże z defensywnej strony operacji, chociaż wspierając zwiadem.

  Wioski zabezpieczamy głównie według 3 cech:
  - Ich ilość punktów
  - Odległość od przeciwnika
  - Udział w Akcji

  Zielone strzałki wskazują kierunek wysłania przez nas Defensywy.

  [​IMG]  3. Rozpoznanie pozorujące. ( 15:30- 16:30)

  Od tej chwili musimy pamiętać, zegar niebawem ruszy.
  Należy w tym celu wysłać wiadomość priv do przeciwnika w celu np. poinformowania go o warunkach kapitulacji. (musi być pewny twych zamiarów, a wiadomość nie powinna brzmieć sztucznie, raczej pewnie i konkretnie)

  Nie odczytuj odpowiedzi, ważne jest tylko byś zwrócił uwagę na godzinę od której rusza zegar co świadczy o tym że jego koledzy z plemienia zapewne też już są poinformowani o twoich zamiarach, i w trakcie ratowania kolegi.

  Niebieskie strzałki wskazują wysłanie poważnej liczby zwiadowców na bardzo oddalone wioski przeciwnika. (Manewr mylący, pozorujący rzeczywisty skan lecz nie na nasz cel)

  [​IMG]  4. Ataki pozorujące. (17:00 - 24:00)

  Po dojściu zwiadowców i obserwacji raportów, na wszystkie wioski które są poza naszym celem wysyłamy po 1 ataku z taranami który ma pozorować ofensywę.

  Na wioskę która była Ofensywna wysyłamy zamiast 1 ataku, 4 ataki z taranami pozorujące chęć przejęcia tej wioski oraz dodatkowo by przekonać przeciwnika o naszych zamiarów wysyłamy z innej wioski jeszcze jeden atak pozorujący ofensywę z taranem na wioskę, natomiast pamiętamy by atak nie doszedł zbyt szybko. najlepiej 10 min przed 4 fałszywymi atakami.

  Działanie to ma przede wszystkim na celu wysłanie wsparcia do atakowanych wiosek, a przede wszystkim do wioski zagrożonej przejęciem (5 ataków), a takie zagrożenie przecież nie należy lekceważyć;)

  Czarne cienkie strzałki świadczą o mylących atakach ofensywnych.

  [​IMG]  5. Nocny główny etap - Rozpoznanie. (2:00)

  Zaczynamy od zeskanowania wszystkich wiosek które nas interesują. (oraz tych które nas nie interesują, by porównać ich stan z poprzednim z mapki nr.3)

  Podział:
  - Wioska posiadająca wojsko ofensywne -> Wioska ofensywna
  - Wioska bez wojska -> Wioska Defensywna
  - Wioska z Defensywą -> Wioska Defensywna/Obstawiona przez współplemieńców o których musisz pamiętać, czym większa ich ilość i jakość musi twój plan być gwałtowniejszy a działania pewniejsze.

  Zwracać należy uwagę na poziomy zagród, na które można się powołać podczas selekcji pierwszeństwa przejmowania wiosek.

  Niebieskie grube strzałki, Zwiad

  [​IMG]  6. Atak Błyskawiczny. (3:00 - 7:00)

  Wraz z dochodzeniem zwiadu, dziel wioski przeciwnika wg. ich przeznaczenia.
  Następnie po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji, i przeanalizowaniu planu bierzemy się do roboty.

  Wioski Ofensywne (w Czerwonym kółku) Przeciwnika natychmiastowo niszczymy, ataki(Czerwone grube strzałki) muszą dochodzić od razu po końcu bonusu nocnego (7:00/+)
  Wioski Ofensywne nie przejmujemy, tylko niszczymy wojsko w nich przebywające (dzięki czemu przeciwnik jest sparaliżowany)

  Wioski Defensywne puste (w białym kółku), przejmujemy w pierwszej kolejności (czarne grube strzałki) dzięki czemu pozbawiamy gracza defensywy którą obstawia inne wioski, i nie dość że pozbawiony Ofensywy nie jest w stanie nam zagrozić, to na dodatek dzięki pozbawianiu go defensywy która traci wartość po przejęciu wioski jest coraz słabszy.

  Ponieważ zakładamy że mamy 8 szlachciców przejmujemy dwie z trzech wiosek pustych, defensywnych. Na trzecią wysyłamy małego offa z katapultami (fioletowa strzałka, druga strzałka zrobiona przez pomyłkę) którymi niszczymy plac w wiosce co dodatkowo osłabia przeciwnika.

  Z wioski że zwiadem wysyłamy zwiadowców (Niebiesko czarne strzałki) w ten sposób by dochodzili po przejęciu dwóch wiosk, dzięki czemu dalej porównujemy ile z jakich wiosek "uciekło wojska". Poza tym dodatkowo jest to element ciągle mylący.

  [​IMG]  7. Dobicie Przeciwnika. (11:00/+)

  Po powrocie szlacht, z wioski centralnej przejmujemy (grube czarne strzałki, grubsza 4 szlachciców, cieńsza 2) trzecią wioskę przeciwnika która wcześniej była pusta, co znaczyło o tym że to wioska defensywna (W zółtym kole)

  Wyczyszczone już wioski ofensywne przeciwnika (jednocześnie w czerwonym i żółtym kole) ciągle skanujemy małymi siłami (np.50 zwiadowców, w razie natrafienia na wsparcie, rozbijamy je, w razie nieprzeżycia zwiadowców, wysyłamy większą ilość).

  Z wioski położonej na zachód czyścimy wioskę ofensywną która nas nie interesuje, jeżeli nie będzie obstawiona (w czerwonym kole -najlepiej to zrobić w etapie szóstym, za osłoną nocy), zielone koła świadczą o obstawionych wioskach, których nie ruszamy ale skanujemy.

  Ciągle skanujemy wszystkie wioski, jeżeli w którejś z interesujących nas dochodzą małe ilość wsparcia, szybko je niszczymy.

  [​IMG]  8. Zbieranie plonów planu. (19/+)

  W tym momencie już tylko przejmujemy wyczyszczone czyste wioski ofensywne (żółte koło)
  ciągle je badając zwiadem.

  Wioski defensywne które nas nie interesują możemy skanować chociażby z tego powodu że w razie braku wojsk defensywnych w wioskach zielonych możemy się domyślać, że zostały wysłane na pomoc wyczyszczonym wioskom ofensywnym, dlatego też z tego powodu możemy pozorować na nie ataki szlachcicami (czwórki).

  [​IMG]  Uwagi​


  Należy pamiętać że wioski łatwo podbite mogą być szybko odbite, dlatego pamiętajmy by przed wykonaniem planu sprawdzić nowych sąsiadów na froncie wschodnim (w przykładzie) oraz by się przed nimi zabezpieczyć.

  Przeciwnik który rano zobaczy że stracił 2 wioski a wraz z nimi defensywę, wszystkie wojska ofensywne, a pozostałe wioski albo są daleko i mało interesujące albo pozbawione kilku budynków oraz ciągle widząc nadchodzące ataki w 99% wszedł na konto po raz ostatni.

  (7:00/+ po rozbiciu ofensywy i przejęciu pierwszych wiosek) Dlatego dobrze jest przed tym momentem skierować do niego wiadomość, z przeprosinami za pierwszą wiadomość która miała charakter strategiczny, oraz prośbę o docenienie kunsztu i czasu jaki poświęciłeś przeciwnikowi co świadczy o szacunku względem niego, oraz prośbę o wyczyszczenie pozostałych 2 obstawionych wiosek (zielony okrąg).
  Czym jesteś milszy i czym przeciwnik mądrzejszy tym większe szanse że obejdzie się bez tracenia wojska na ostatnie 2 wioski.

  Jest to tylko przykład obycia się z Sztukami Wojennymi, na tyle prosty by gracze z pojęciem o możliwościach w tej grze nie powinni mieć trudności w zrozumieniu przykładu choć dostrzeżenie wszystkich możliwości tu wykorzystanych może być trudne, to mimo wszystko przykładowi temu bardzo daleko do wybitnego planu który raczej jest rozumiany przez jego autora, czy do planu strategicznego który się składa z masy wyżej przedstawionych planów.

  Nie zostały tutaj wykorzystane wszystkie możliwości, w planach nigdy nie da się wykorzystać wszystkich możliwości, wykorzystujemy te najbardziej potrzebne. W każdym etapie można zrobić wiele więcej etapów, można wykonać dużo więcej czynności a akcję jeszcze bardziej przyśpieszyć czy sprecyzować. W całą operację można zaangażować większość graczy co nie musi koniecznie wyjść na dobre. W skrócie możliwości taktyczne są nie ograniczone, ja pokazuje tylko część, najprostszych z nich.

  Godziny zostały wyszacowane, nie ma tu dokładnych pomiarów więc nie należy ich traktować dokładnie.

  Natomiast ich głównym zadaniem jest zauważenie w jakich porach następują ataki. (mylące w porze dobrze widocznej oraz jak najpóźniej by nie ruszyć za szybko zegara, ataki główne pod osłoną nocy, by przeciwnik nie mógł zareagować na nasz ruch)

  Również należy pamiętać o czasie, ataki paraliżujące (niszczące ofensywę przeciwnika) oraz ataki ważne z perspektywy strategicznej (przejmujące wioski defensywne) dochodzą o 7 godzinie po skończeniu się bonusu nocnego, gdyż wtedy przeciwnik nie jest w stanie na nie odpowiednio zareagować.

  Przy badaniu przeciwnika możemy również sprawdzić przez pw o których godzinach rano w jakie +/- dni wstaje, jeżeli od pon - pt odpisuje np. o 8 godzinie a w soboty/niedziele o 6 to zaatakowanie go w sobotę/niedziele jest czystą głupotą, chyba że jesteśmy w stanie poświęcić większe siły i wyczyścić jego wioski ofensywne podczas bonusu nocnego, przed 6 czyli przed godziną o której przeciwnik wstaje, i jest w stanie zareagować. (znajomości takie można wykorzystać na wiele sposobów)

  Jest to tylko przykład, prosty a mimo to rzadko spotykamy się w tej grze z poszanowaniem swego czasu o czym świadczyłoby trochę kunsztu w większych podbojach/przejmowaniach graczy

  P.s. Naprawdę nie interesują mnie osoby które nie przeczytały nawet kilku linijek mojego poradnik dot. Operacji Ofensywnych, tak więc proszę o trzymanie poziomu artykułu, komentarze jak i rozpowszechnianie dostępu do poradnika (poprzez dawanie na fora różnych plemion, swój profil itp.), mile widziane.
   
  Last edited by a moderator: 26. Cze 2013
 2. Davideus.

  Davideus. Ciężki Kawalerzysta

  Dołączył:
  16. Lip 2011
  Wiadomości:
  1.129
  Docenione treści:
  0
  O, bardzo fajny artykuł/temat. Może jest nieco błędów stylistycznych, ale merytorycznie trzyma poziom. Jeśli jednak dobrze zrozumiałem, te cyfry, które zamieściłeś w nawiasach oznaczają godzinę to akcja prowadzona tym stylem jest na prawdę czasochłonna i wymaga niemal stałego dostępu do neta. Ale czy nie jest to warunkiem koniecznym do udanej i efektownej akcji? Sami oceńcie. Dobra praca, choć dotrwałem tylko, albo aż do 4/5 tekstu, ale mimo wszystko brawa się należą.. za sam fakt, że ktoś robi coś ponad i dzieli się z innymi forumowiczami.

  PS
  Dostrzegam tutaj zamiłowanie do historii, strategii, a także samej psychologii walki, nie pomyliłem się? ;)
   
 3. Dziękuje David za komentarz,
  Co prawda akcja taka wymaga trochę czasu w fazie jej realizacji gdyż wtedy musimy szybko reagować na ruchy przeciwnika.

  Jeżeli zaś patrzeć na to z perspektywy strategicznej, to wykonywanie tego typu operacji jest bardzo, bardzo rzadkie wpierw następuje długi okres mobilizacji, a biorąc pod uwagę cel, wszystko wydaje się warte czasu.

  Można również co kilka dni przejmować po jednej opuszczonej wiosce, każdy gra na swój sposób i mierzy wedle uznania.
  Pierwotna wersja poradnika w drugim początkowym punkcie brzmiała "Zaplanuj plan jak najbardziej doskonały", natomiast że względu na zbyt małą stanowczość tego zdania,- zmieniłem je.

  Wiadomo, plan doskonały nie istnieje, doskonałością nazywamy coś co nie da się ulepszyć, a ulepszyć się da wszystko.

  Odpierając zarzuty, Czy plan zadziała na "NoLife'a"?
  Tak, gracz taki ma nieco większy bagaż doświadczeń i jeszcze lepiej reaguje na ataki pozorujące.
  Minusem mogłaby być reakcja dużo szybsza, i dużo więcej myślenia w jego wypadku co wymagałoby większego zaangażowanie z naszej strony.

  A co jeśli gracz ma "bunkry"?
  Wtedy zmieniamy plan, natomiast bunkry nie wykluczają obecność pustych wiosek lub wiosek ofensywnych które przejmujemy.

  W 99,99% wypadku gracz bez powodu nie ma bunkrów, plemię bez powodu nie obstawia gracza, tak więc argument o wartości zerowej, cały plan opiera się na sprawdzaniu wiosek zwiadem, przez co ryzyko rozbicia wojska na bunkrze jest równe 0.

  Co do stworzenia poradnik ofensywy, da się i zrobiłem poradnik ofensywy, ubogi ale jednocześnie bardzo bogaty, zależy kto jak czyta.
  Jedynie podważyć można wartość poradników ofensywnych, są bardziej wartościowe i mniej, natomiast ich obecność, nigdy żadnej strony nie krzywdzi.
   
  Last edited by a moderator: 26. Cze 2013
 4. encepece

  encepece Ciężki Kawalerzysta

  Dołączył:
  25. Mar 2011
  Wiadomości:
  1.325
  Docenione treści:
  0
  Jeden z lepszych poradników jakie można znaleźć.
  Jeśli chodzi o część "Odrobina Teorii" to rzeczywiście wykonana niemal idealnie. Nawet nie wiem co tu można z grubsza dodać. Przychodzi mi tylko jedno do głowy - "zabezpieczenie potencjalnych celów wroga" Czyli przewidzenie reakcji wroga;) Dość często wróg atakuje w pobliskie wioski... albo zwiadem, albo ofami. Takie wioski można zabezpieczyć (oddalony def/def plemienny). Czasami w źle wykonanej akcji, bądź akcji na dość dobre plemię, to my możemy stać się ofiarą - stracenie przewagi w okolicy. Wydaje mi się że o tym wspomniałeś w przykładzie, bądź podsumowaniu - jak dla mnie to jedna z "podstawowych czynności".

  Przykład jest jedną z tysięcy sposobów na akcję. Co mnie cieszy wskazuje na "ciągłość" a nie na tylko "jedno uderzenie" i tu szczególne uznanie dla tego przykładu.
  Brakuje mi w nim określenia etapu w jakim warto go stosować ( tu raczej nie w grze frontalnej ) która charakteryzuje się silniejszymi bunkrami i nie w grze ponad 300 wiosek - gdzie gra się bardziej obszarowo i "plany" układa się przeważnie nieco inaczej.


  Bądź co bądź wielkie uznanie za ten poradnik.
  Sam lepszego poradnika dotyczącego akcji nie widziałem :)
  Godny polecenia!
   
 5. Nitro Cee.

  Nitro Cee. Szlachcic

  Dołączył:
  13. Lip 2011
  Wiadomości:
  3.063
  Docenione treści:
  276
  Dla mnie poradnik śmieszny, jakieś obrazki z których nic nie rozumiem. Zamiast konkretnie napisać o co chodzi np. z najbliżej wioski wysłamy to i to bo tak jest najlepiej. Jak się atakuje to się atakuje a nie jakieś obrazeczki i inne pierdoły, gratuluje jak przy 100 wioskach patrzysz, że ta wioska jest blisko więc nie możesz wysłać ataku tu i tu, kazdy myślący gracz wie, że szlachty blisko wroga i tyle. (daleko też oczywiście można, wyszystko wyjaśnia się w grze) a z poradników to się nie nauczy nikt zbytnio gry
   
 6. Mac-Kub

  Mac-Kub Rycerz

  Dołączył:
  27. Maj 2012
  Wiadomości:
  1.582
  Docenione treści:
  8
  Po części Ci Nitro przyznaje racje.

  Każdy chyba wie, że najlepiej jest uczyć się z własnego doświadczenia...błędów popełnianych, które z czasem korygujemy :)

  Ale nie bądź "chamski, złośliwy" - nie uznawaj poradnika za śmieszny tak jak to napisałeś...Ktoś w to poświęcił wiele pracy pewnie, więc chociaż odrobinę szacunku dla autora - Generała :)
   
 7. encepece

  encepece Ciężki Kawalerzysta

  Dołączył:
  25. Mar 2011
  Wiadomości:
  1.325
  Docenione treści:
  0
  Nitro to z czego się uczą?:) Powiedz wprost "ja nitro nauczylem się sam grać w plemiona, nikt mi nic nie doradził, nikt mi nic nie pokazał".

  Porady poradniki, to podstawa. Nie tylko w grze. Ani jednego dobrego gracza nie spotkałem, ktory nie dowiedziałby się czegoś od kogoś, któremu nie wytłumaczono by podstaw. Jeśli jesteś jedynym który sam do wszystkiego doszedł to gratuluje^^ Poza tym dość duży czerwony napis "PRZYKŁAD" sugeruje że to jest tylko i wyłącznie przykład a podstawy masz nieco wyzej nad tymi obrazkami z ktorymi sobie nie radzisz.
   
 8. Nitro Cee.

  Nitro Cee. Szlachcic

  Dołączył:
  13. Lip 2011
  Wiadomości:
  3.063
  Docenione treści:
  276
  Tylko nie chodzi o to, że niczego nie można się nauczyć z poradnika itd. tylko o to, że on powinien być prosty i czytelny, a z takich obrazków nikt za wiele się nie dowie moim zdaniem.
   
 9. Davideus.

  Davideus. Ciężki Kawalerzysta

  Dołączył:
  16. Lip 2011
  Wiadomości:
  1.129
  Docenione treści:
  0
  Obrazki są do tekstu i są jak najbardziej zrozumiałe.. nie trzeba nawet siedzieć nad nimi dłużej, aby zdać sobie sprawę z tego o co tam tak właściwie chodzi.
   
 10. Dziękuje za komentarze.

  Nitro Cee., Poradnik ten jest przede wszystkim pracą pisemną a obrazki są do niego dodatkiem w celu odciążenia wyobraźni i nie ma nic wspólnego z książkami dla dzieci w których część pisemna jest dodatkiem do obrazków.

  Poradnik jest bardzo prosty i przejrzysty, o czym zresztą wspomniałem na jego końcu.

  Poradnik jest tylko uzupełnieniem doświadczenia, gdyż zawiera wiele ciekawych elementów budujących dojrzałe manewry, ale żeby to dostrzec trzeba przeczytać.

  Dlatego nie wiem, jaki sens jest komentować poradnik którego nie przeczytałeś a jedynie rzuciłeś okiem na obrazki? A przynajmniej tak wynika z twoich komentarzy.
   
 11. Dracula11

  Dracula11 Szlachcic

  Dołączył:
  24. Paź 2009
  Wiadomości:
  2.603
  Docenione treści:
  1
  Przeczytałem do końca poradnik i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Ogólnie jest dość dobrze napisany, wszystko jest jasne, a fotografie dość dobrze przedstawiają opisującą taktykę na przejęcie wiosek gracza. Zastanawia mnie tylko jedno, po co pisać pw. do gracza wcześniej, to jakaś zasada etyki, czy specjalny ruch strategiczny? Przecież poinformowanie go o nadchodzących atakach tylko może pogorszyć sytuację agresora. Jak wiadomo sporo jest takich graczy, zwłaszcza w początkowym etapie gry, którzy na ataki i w ogóle myśli o nich reagują jak ludzi podczas alarmu w centrum handlowym, a mianowicie zaczyna się panika, pisanie do wszystkich w plemieniu o pomoc. Jeśli taki gracz otrzyma pomoc, obstawią go, to nie sądzę, że tylko te fejkowane wioski (skanowane na samym początku), choć mogę się mylić i pójdzie po myśli autora poradnika. Wtedy faktycznie cały deff obrońcy i jego pomocników zostanie w tych wioskach, a będzie o wiele mniej pomocy na wioski już faktycznie atakowane. Poradnik mi się podoba i pewnie przy najbliższej okazji przypomnę sobie o nim i przetestuję tą strategię. Oczywiście, wszystko zależy tak jak pisałeś na samym początku od przeprowadzonego wywiadu środowiskowego. Trzeba lepiej poznać gracza, aby wiedzieć jak się za niego wziąć:)
   
 12. Dziękuje Dracula za komentarz,

  Pytanie rozumiem jest do tego fragmentu
  Od tej chwili musimy pamiętać, zegar niebawem ruszy.
  Należy w tym celu wysłać wiadomość priv do przeciwnika w celu np. poinformowania go o warunkach kapitulacji. (musi być pewny twych zamiarów, a wiadomość nie powinna brzmieć sztucznie, raczej pewnie i konkretnie)

  Nie odczytuj odpowiedzi, ważne jest tylko byś zwrócił uwagę na godzinę od której rusza zegar co świadczy o tym że jego koledzy z plemienia zapewne też już są poinformowani o twoich zamiarach, i w trakcie ratowania kolegi.


  Więc celem napisania wiadomości są:
  1. Sprawdzenie kiedy gracz przeczyta wiadomość (kiedy ruszy zegar), przyda nam się to przy oscylowaniu kiedy ruszą wojska jego współplemieńców o ile o nie poprosi, a z doświadczenia wiem że proszą.

  2. Tak jak napisałem, wiadomość musi nieco przesiąknąć naiwną pewnością siebie.
  Z jednej strony musi mu uświadomić że powinien się zacząć martwić o swoje wioski, (wtedy robi wszystko co może i wtedy musimy uważać na jego kontry oraz na nie reagować).
  z drugiej strony nie zaszkodzi jak nabierze o nas zdania osoby dziecięco zadufanej/pewnej siebie.

  Można do tego napisać 100 punktów i 200, jeżeli A, robimy B, jeżeli B, robimy C lub D, służy to Y lub X jeżeli Y to .. Jeżeli X to ...

  Liczą się nasze umiejętności improwizacji, które wytwarzamy właśnie na większych akcjach, gdzie człowiek myśli zamiast liczy na chamską siłę i naszą przewagę co do Armii, choć jeżeli ktoś lubi tracić wojsko, niech traci.

  Polecam przetestować tą Taktykę, natomiast to nie jest wzór i wszystko jak zauważyłaś trzeba dostosować.

  Są to elementy i środki za pomocą których rozbroiłem pewnego "Kowalskiego", przy każdym graczu trzeba się dopasować ale elementy są identyczne.
   
 13. *Ali-BaBa*

  *Ali-BaBa* Miecznik

  Dołączył:
  7. Sie 2012
  Wiadomości:
  61
  Docenione treści:
  0
  Masz bardzo wielki potencjał ;)
   
 14. straszgo

  straszgo Szlachcic

  Dołączył:
  11. Wrz 2011
  Wiadomości:
  5.023
  Docenione treści:
  1.049
  w nocy to czytalem, ale juz nie chcialo mi sie odpisywac, wiec generalnie cel szczytny, ale poradnik bardzo sredni, dlaczego? Nie chce hejtowac, bo to nie o to chodzi - wiec raczej streszcze bledy i fajne pomysly.

  Poradnik uczy myslenia i oszukania przeciwnika - bo na tym to sie opiera, atak bez zaskoczenia jest bez celowy. Bledem natomiast jest tak plytkie myslenie, stawianie przeciwnika jako kogos gorszego.
  Dlaczego tak uwazam? Juz tlumacze.
  Po co slac 4x taran fejk w czasie SIEDZENIA przeciwnika ( odsylam do 4. Ataki pozorujące. (17:00 - 24:00)) - skoro przeciwnik jest doswiadczony latwo sprawdzi, ze to fejk i tak to opisze.
  Co przeciwnik tym zyska? Zyska to, ze moze zmienic swoje nocne plany i juz jego brak siedzenia zmienia sie na czatowanie i wyczekiwanie atakow.
  Stracilismy na tym cala akcje - niestety taka prawda. Skuteczny atak, to szybki atak (mowimy o ataku solo, lub w grupie 2-3 osob). Atakujac w pojedynke caly dzien, dajemy obrony sporo czasu na zebranie deffa i manewr wojskiem... moze z tylow spokojnie sciagnac deffa, nawet na fejki, wkoncu ma ponad 14-16-20h na doslanie deffa (slanie od 17, a ataki na rano dopiero).
  Jaka w tym logika ?

  Fejki sa z reg. ok - ale uzylbym slania fejkow w nocy, kiedy agresora MOZE nie byc (w dzien jest znikoma szansa na brak agresora :p) - mamy o wiele wieksze szanse na skutecznosc fejkow, a w koncu o maksymalna skutecznosc (plan doskonaly?) nam chodzi, czyz nie?
  Zapomniales dodac wazny aspekt - jezeli jest mozliwosc, koniecznie po atakach slemy fejkowe wsparcie (do fejkowych atakow).

  np.
  19:00:00 off
  19:00:00 off
  19:00:01 off
  19:00:02 4x grubas
  19:00:03-05 wsparcia (np. wsparc po 1 piku/mieczu)

  dodajemy sobie kolejne auty za tym, ze akcja sie powiedzie.

  Co jeszcze brakuje? brakuje mini offow miedzy grubasy - jezeli swiat ma ograniczenie slania atakow od ok. 150ms w gore, to duza czesc graczy spokojnie to sklinuje... dlatego czesto miedzy ataki wtyka sie np. 1/3 offa i wyglada to tak :

  19:00:02:015 - grubas
  19:00:02:105 - off
  19:00:02:165 - grubas
  19:00:02:255 - off
  19:00:02:315 - grubas
  19:00:02:405 - off
  19:00:02:465 - grubas


  co to daje? a no kolejne auty za tym, ze akcja sie powiedzie. Gosc teraz ma 60ms na klinowanie, nie 150. Wiec nawet trafiony klin moze zostac rozbity przez 1/3 offa - co skutkuje powodzeniem akcji.


  Kolejna sprawa.

  "Należy pamiętać że wioski łatwo podbite mogą być szybko odbite, dlatego pamiętajmy by przed wykonaniem planu sprawdzić nowych sąsiadów na froncie wschodnim (w przykładzie) oraz by się przed nimi zabezpieczyć."

  jak chcesz je potem obronic, jak wszystki deff przemanewrowales do wiosek "zagrozonych".
  Imho powinna obowiazywac zasada, ze do 4h powiedzmy deff powinien stac w miejscu - chociazby na glupie kliny :)) Nie wiem po co slac na zapas deffa, jezeli wies w centrum nas ma do wroga 8h szlachta, a my mamy do niej 4h miecznikiem :p?
  To taki niewinny, ale skutkujacy autem dla wroga w przejeciu :)

  "Nie zostały tutaj wykorzystane wszystkie możliwości, w planach nigdy nie da się wykorzystać wszystkich możliwości, wykorzystujemy te najbardziej potrzebne."

  Ale warto je opisac, skoro juz tworzysz taki poradnik :p  Z gory odpedzam trolle i hejtow - wiem, ze to przyklad, jednakze owym nie przejalbys nikogo z moich znajomych. Poradnik ok, pokazuje jak myslec, ale nie jak przejac gracza ze stazem, nooba przejac mozna tak czy siak - bez sztuczek :)

  Tyle odemnie
   
 15. Cóż, dziękuje za komentarz.
  Wyczułem tu troszkę popisów, zaś rzeczą ważniejszą było błędne założenie że plan ten działa na każdego w każdej sytuacji.
  Plan ten do bólu zakłada że gracz atakowany jest niedostępny w nocy i stanowi łatwy cel.
  W 95% tak też będzie.
  5% szybko poznamy, chociażby z racji wiadomości jak i działania że strony nieprzyjaciela w odpowiedzi na nasze.
   
 16. straszgo

  straszgo Szlachcic

  Dołączył:
  11. Wrz 2011
  Wiadomości:
  5.023
  Docenione treści:
  1.049
  nie popis, raczej stwierdzam, ze twoje zalozenie jest plytkie.

  1 sprawa - dlaczego z gory zakladasz, ze gracz nie gra w nocy? duzo osob siedzi, sa tez zastepstwa. zreszta - skoro Ty nie spisz i slesz ataki w nocy, to gracz tez moze siedziec. Planuj ofensywe na rownych zasadach :p
  Stad ja zasugerowalem, ze jednak gracz w nocy siedzi i wtedy twoj plan psu w bude :)

  2 - "Atak ten jest szybki i nagły, rano przeciwnik jest sparaliżowany" - jak szybki skoro o 17 gracz dostaje fejki i zaczyna przerzucac wojsko z plecow na front? reakcje liczymy od poczatku pojawienia sie krzyzykow do konca - wiec od 17 do rana, dlaczego liczysz od slania prawdziwych atakow? sam stwierdzasz, ze przeciwnik widzi fejki i na nie reaguje - czy to nie bylby paradoks, gdyby nie zareagowal na cos co z zalozenia mialo sluzyc do reakcji?

  3 - fejki slane w dzien powoduja, ze gracz WIE, ze sa to fejki. kiedy slesz je w nocy i gracz wejdzie nad ranem sprawdzic konto przed bonus - nie wie gdzie np. klinowac, bo NIE WIE co leci. To podstawowa roznica :) fejki slane w dzien, to... krotko mowiac bezsens :)

  4 - "Mi to nie wygląda na atak fejkowy." - i wlasnie dlatego to ja przejmuje graczy :p z pozoru kilkanascie atakow w kilka sekund, to tez moze byc fejk.

  5 - "Kiedy śpi nie ma prawa niczego sklinować, jeżeli nie śpi plan należy zmienić a najlepiej wykazać się cierpliwością i zostawić przeciwnika tej nocy." znowu dajesz nie rowne szanse :) wielu przeciwnikow nie spi po nocy, nie ulatwiaj sobie :)) mnie czesto probowali klinowac, nawet kiedy slalem o 5 rano ataki na 7 :p

  i tu sie zdziwisz, bo jednak nie 95% :p plemiona sie ostro zmienily, conajmniej polowa to juz gotowosc do poznych godzin, szczegolnie teraz w wakacje :))
   
 17. bardzo bardzo ładnie :)caż chce sie czytać dla mnie 5/5 ;p
   
 18. Whistleblower

  Whistleblower Łucznik na koniu

  Dołączył:
  23. Gru 2011
  Wiadomości:
  788
  Docenione treści:
  11  Kilka naprawde trafionych i cennych uwag! :cool:
   
 19. Odniesień do tych kilka "naprawdę trafionych i cennych uwag", oczywiście uważam je za bezsensowne, całkowicie nie trafione i manipulujące faktami przedstawionymi w przykładzie.

  W mojej wiadomości nie znajdziesz przekręceń, w Pana Starszgo co drugi argument to przekręcenia.


  Wybacz za poprzednie pytanie, czyli 50 na 100 graczy w plemionach nie śpi w nocy:D:D:D


  I mój ulubiony cytat (w porównaniu do ciebie nie przekręcam):

  2 - "Atak ten jest szybki i nagły, rano przeciwnik jest sparaliżowany" - jak szybki skoro o 17 gracz dostaje fejki i zaczyna przerzucac wojsko z plecow na front? reakcje liczymy od poczatku pojawienia sie krzyzykow do konca - wiec od 17 do rana, dlaczego liczysz od slania prawdziwych atakow? sam stwierdzasz, ze przeciwnik widzi fejki i na nie reaguje - czy to nie bylby paradoks, gdyby nie zareagowal na cos co z zalozenia mialo sluzyc do reakcji?

  3 - fejki slane w dzien powoduja, ze gracz WIE, ze sa to fejki. kiedy slesz je w nocy i gracz wejdzie nad ranem sprawdzic konto przed bonus - nie wie gdzie np. klinowac, bo NIE WIE co leci. To podstawowa roznica fejki slane w dzien, to... krotko mowiac bezsens

  Jestem pewny że dalej będziesz się upierał przy swoich argumentach, zakładające że gracz ma plecy, nie śpi, również jest przygotowany na nas i inne takie.
  Dlatego na następne argumenty nie odpiszę, proszę tylko byś nic nie przekręcał.
  Chyba że doczekam się argumentów sensownych.
   
 20. straszgo

  straszgo Szlachcic

  Dołączył:
  11. Wrz 2011
  Wiadomości:
  5.023
  Docenione treści:
  1.049
  widze, ze rozmowa schodzi na przepychanki, wiec to moj ostatni post ;)

  1. dlugo grasz w plemiona? ja gram od przeszlo 6 lat i od okolo 20 swiatow nigdy nie atakowalem w dzien, zawsze w nocy na rano. Wiesz w ilu akcjach obronca do mnie napisal, ze moge isc spac, bo siedzi? w conajmniej polowe. Czesto byl to tez zastepca pilnujacy konta.
  Tym bardziej poszuka zastepcy jezeli zaczna sie fejki... szlachta idzie z bliska, dlatego jezeli masz do niego 4-6h, to napewno do 3-4 ktos bedzie czuwal :) Jezeli myslisz inaczej - powodzenia w akcjach.

  2. co do tego przykladu z fejkami, rzecz jasna slowa off i szlachta byly omylkowe, ale nie trudno bylo sie domyslisz, ze chodzi o fejki IMITUJACE offa i szlachte.

  3. co do ostatniego, to nie rozumiem...
  zacytuje "Tak jak napisałeś, fejki ślemy gdy ofiara jest dostępna, i zareaguje na te fejki" - sam wyraznie piszesz, ze po to sie sle ataki kiedy ktos jest online, zeby ZAREAGOWAL. Wiec to nie moze byc szybki atak, skoro reakcja jest juz po poludniu, a gdzie do rana :)
  druga sprawa, jezeli ktos WIE, ze sa to fejki, to bedzie pilnowal konta mimo wszystko.

  Stad stwierdzenie, ze tak czy siak - sa one bez sensowne.  I tu nie chodzi o jakies wymyslanie czegosc. Poprostu z gory zalozyles, ze gracz spi i spokojnie w nocy mozna atakowac. ok, przy pierwszym, drugim, trzecim przejeciu moze to przejsc, bo duzo noobkow gra. Ale od 10-15 wsi w gore mamy juz mniej wiecej sytuacje jasna i ekipy sie klaruja, wtedy napewno nie zaskoczysz nikogo w ten sposob.

  Nadal uwazam, ze poradnik jest zbyt plytki.
   
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.