FAQ: Tworzenie mapy

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser105900
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser105900

Guest
Na początku zapisujemy na dysku ten obraz, będzie potrzebny. Potem ściągamy program do obróbki grafiki(osobiście korzystam z GIMPa, można go ściągnąć np. stąd. Gwoli ścisłości jest to całkowicie darmowy program ;))
Potem wchodzimy na stronę oferującą tworzenie zwykłych map(np. tw maps, z którego ja korzystam). Gdy już zrobimy odpowiednią mapę, zapisujemy ją na dysku. W tym tutorialu będę operował na mapie top20 ś28 z dnia dzisiejszego, jak ktoś chce może od razu ją sobie skopiować i podążać za kolejnymi krokami.

Odpalamy GIMPa i ukazuje się nam(a przynajmniej powinien:p) taki widok.
Klikamy na "plik"(zaznaczone na czerwno), potem na "Otwórz..."--->moje obrazy(czy gdzie tam zapisaliście mapę z serwisu) i wybieramy interesujący nas obrazek.Następnie w oknie "Warstwy, Kanały, Ścieżki..." klikamy prawym przyciskiem myszy obok warstwy z naszą mapą, tak jak na obrazku:
tut2x.png

W okienku które się pojawi wpisujemy ustawienia takie jak tu:
tut3x.png

Teraz w oknie "warstwy" ustawiamy warstwę przeźroczystą nad tłem:
tut4y.png

Klikamy na tło, następnie na ikonkę
tut4.png
, pobieramy kolor plemienia, które chcemy narysować, klikamy na pędzel w przyborniku, ustawiamy jego grubość(powinna być pod warstwami), przełączamy na warstwę przeźroczystą i obrysowujemy granice, tak jak na screeenie. Kiedy już obrysujemy całą granicę, klikamy na ikonkę wypełnienia
tut5lh.png
i klikamy 2 razy. Jeśli zamaluje nam cały obraz, to znaczy że w granicach jest luka i trzeba ją znaleźć. Kiedy zamalujemy jedno plemię, powtarzamy tą czynność z wszystkimi innymi. Proponuję zwracać uwagę na to, czy po pobraniu koloru z tła na pewno kliknęliśmy na warstwę przeźroczystą, często się o tym zapomina, a rysowanie granic(często długich i dalekich kształtem od linii prostej) od nowa jest upierdliwe ;)

Kiedy zamalujemy już wszystkie plemiona, usuwamy warstwę z tłem.
I tutaj pojawiają się dwie możliwości. Możemy albo od razu przejść do następnej czynności, albo pobawić się filtrami. Osobiście polecam najpierw zrobić parę map na "surowo" aby wiedzieć co i jak. Ale na próbkę mogę pokazać jak wygląda mapa po zastosowaniu jednego z nich - klik. Nie jest wtedy zbyt dokładna, ale za to jak wygląda :D

Póki co wracamy jednak do naszej warstwy.
Obok tej robimy nową(o takich samych ustawieniach jak poprzednia) i wklejamy do niej kontynenty. Następnie ustawiamy
warstwę z plamami
nad tą z kontynentami, o tak:
tut6.png

Ustawiamy "krycie" na 70%(jest tuż nad warstwami), a następnie klikamy na warstwę z plamami prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Połącz w dół":
tut7.png


Wybranie odpowiedniej czcionki, rozmiaru i podpisanie plemion i samej mapy to już tylko formalność.
O to co nam powinno wyjść(czcionka Monotype Corsiva Italic, rozmiar 35, podpis wykonawcy w rozmiarze 30):
bazaj.png
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Status
Zamknięty.
Do góry