1. Drodzy Użytkownicy! Ważne zmiany na Forum: >KLIK<
  Dismiss Notice

Dyskusja odnośnie zmian w regulaminie w sprawie nadużywania zastępstw.

Dyskusja w 'Dyskusje' rozpoczęta przez użytkownika Pietrek z Sosnowca, 5. Lip 2019.

Poleć tę stronę

 1. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  Plemiona pod PP na początku istnienia gry? Gdy jeszcze nawet nie było dodatkowych funkcji Premium? :D
  Wygląda na to, że po prostu byłeś w plemieniu, gdzie wódz nie ufał ludziom. Na terrorze coś tam zbudować idzie, ale nigdy nie będzie to coś autentycznego. Sukces można nazwać grupowym tylko wtedy, gdy ludzie jednak grają sami z siebie, a nie jedna osoba obsługuje całe plemię z zastów - dawałem kiedyś przyrównanie do jednego gracza i 99 mulciaków i nadal uważam to samo :)
   
 2. Marseusz

  Marseusz Lekki Kawalerzysta

  Dołączył:
  7. Gru 2007
  Wiadomości:
  677
  Docenione treści:
  80
  Łączysz dwa zdania w jedno i wyciągasz błędne wnioski.

  Od S2 gdzie grałem w topowych plemionach chociażby na s3,s23,s33 każdy wymagał zastępstwa.

  Kropka. Kolejna myśl

  Od kilku lat są ppki do uzyskania na handlu i powstają plemiona tylko po to by zbierać sobie ppki. W takich rzeczywiście nikt nie wymagał zastów bo to niepotrzebne
   
  Last edited by a moderator: 10. Lip 2019
 3. ego sum incubus

  ego sum incubus Miecznik

  Dołączył:
  23. Mar 2018
  Wiadomości:
  146
  Docenione treści:
  171
  Ja wciąż chcę uzyskać odpowiedź na to pytanie xD Może zadam je w inny sposób: w jakim to super plemieniu grałeś, że wszyscy ze sobą rozmawiali? xD
   
 4. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  To tylko świadczy o tym, jak bardzo kierownictwo nie ufało ludziom. Z którymi, do jasnego piernika, grało i którzy to byli współtwórcami wyniku plemienia! Może komuś to pasuje, tak samo jak komuś pasowało życie w komuniźmie i gospodarka centralnie sterowana, na szczęście czasy się zmieniły.

  Mówimy o światach jednocyfrowych i początkowych dwucyfrowych. Giełda Premium weszła od świata bodajże 96, więc zdecydowanie później.

  Świat 7, zaczynałem w K, potem fuzje kolejno do SPR, AZ i TWB. Plemiona z topki. Łącznie 3.5 roku gry, o zastępstwo poproszono mnie dokładnie TRZY razy - raz podejrzewali kreta i sprawdzali wszystkich, drugi raz była akcja na WELES, powodu trzeciego nie pamiętam - ale to były zwykłe zasty na zasadzie "założyciel wchodzi, sprawdza parę rzeczy, może coś spisuje i wychodzi". Fora wewnętrzne żyły dość obficie i nie mówię o działach offtopic. Akurat dopiero co w połowie mojej gry aktualizacją wprowadzali wtedy dzielone zakładki, wtedy to w dzielonych już w ogóle co 5 minut świeciło się, że "ktoś napisał". Aha, i 50% czasu ogarniałem z komórki (bez dotykowego ekranu) przez Operę Mini - działało bardzo dobrze - komputer był potrzebny właściwie tylko do dogrywania karet i fejk-karet na zakładkach Opery, no i do VPE, bo wówczas był to milowy krok w skryptach :) Pomyśleć, że teraz średnio byłoby to możliwe :D
  Trochę #nostalgia, ale mimo wszystko trochę z tamtych czasów - w tym zaangażowanie Graczy (wszystkich, nie tylko dowódców plemion grających za całą szarą masę) - mogłoby wrócić :)
   
 5. Marseusz

  Marseusz Lekki Kawalerzysta

  Dołączył:
  7. Gru 2007
  Wiadomości:
  677
  Docenione treści:
  80
  Giełda jest od s96 ale wcześniej istniały ppki i można było je wymieniać za surowce z graczami.
   
  Last edited by a moderator: 10. Lip 2019
 6. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  Od - uwaga - świata 60, poza tym TYLKO na światach parzystych (z dodatkowymi funkcjami Premium), jak już chcemy być superściśli :)
   
 7. Marseusz

  Marseusz Lekki Kawalerzysta

  Dołączył:
  7. Gru 2007
  Wiadomości:
  677
  Docenione treści:
  80
  no czyli te kilka lat o których mowa. Boże naprawdę musisz tak wymijać temat?
   
 8. ego sum incubus

  ego sum incubus Miecznik

  Dołączył:
  23. Mar 2018
  Wiadomości:
  146
  Docenione treści:
  171
  Całą retorykę o tym, że zastępstwa nie są potrzebne w plemieniu opierasz na jakiejś przygodzie sprzed około 10 lat. Dam Ci powód do usunięcia kolejnego posta, niech prawda wybrzmi i zaboli. Ten argument jest upośledzony.

  Pewnie to co napiszę to będzie strata czasu, bo do niektórych logiczne argumenty nie trafiają, "bo kiedyś to było", "bo tak".

  Całą podstawą obecnego systemu zastępstw wiszących i tego, że jest to obligatoryjny element w każdym plemieniu, jest fakt, iż obecnie ludzie mają mniej czasu niż 10 lat temu, w których to wspaniałych czasach zastępstwa nie były podobno potrzebne. Ludzie, którzy zaczynali 10 lat temu grę, nie są już beztroskimi 14 latkami, którzy po odrobieniu zadań domowych mają kolejne 10 godzin wolnego czasu, który mogą poświęcić na grę i pisanie na forum. W tym momencie są to 24 letni ludzie, którzy zajmują się w wielu wypadkach dziećmi, pracują na pełen etat, a gra jest tylko odskocznią.

  Plemiona to jedna z najbardziej "noob unfriendly" gier jaką można sobie wyobrazić. Cała społeczność, która w tym momencie gra to ludzie, którzy zaczynali wiele lat temu i przez te lata, troszeczkę się zestarzeliśmy. W tym momencie ze świecą w ręku można próbować szukać kogoś nowego w tej grze, a nawet jak znajdziesz to i tak ma bardzo nikłe szanse, aby zagrać w tę grę nieco dłużej. W większości wypadków taka osoba jest skazana na porażkę, bo wokół jest pełno ludzi z o wiele większym doświadczeniem i znajomościami.

  Ludzie którzy kiedyś byli tak niesamowicie aktywni, w praktyce mają ważniejsze zajęcia niż liczenie do tysiąca na forum ku Twojej uciesze. O ile kila lat temu osoby te mówiły - "nie zrobię zadania domowego, najwyżej dostanę jedynkę" to w tym momencie chyba nie wierzysz, że ktoś powie "a nie pójdę jutro do pracy, bo akcja wchodzi, a przy okazji popiszę na forum" albo "zrobię dziecku jedzenie za dwie godziny, bo teraz klinuję".

  Do tego warto wspomnieć, że zastępstwa pomagają np. w sytuacji gdy ktoś akurat jest niedostępny. Zamiast wydzwaniać do kogoś w trakcie spotkania, wchodzisz, robisz swoje i wychodzisz.

  Opierasz całą retorykę o tym, że zastępstwa nie są potrzebne na sytuacji sprzed 10 lat i twierdzisz, że skoro kiedyś tak było to teraz też być powinno. Wyobraź sobie, że kiedyś ludzie przemierzali wielokilometrowe dystanse, przez względu na brak samochodów. To co? Może sprzedajmy wszystkie samochody?

  Na przestrzeni lat, ta gra ewoluowała i opracowywano nowe taktyki, techniki, legalne "wspomagacze" i wiele innych. Kto by np. pomyślał, żeby 10 lat temu skorzystać z formularzy Google? Rozumiem, że to też jest złe i koordynator powinien marnować 5 razy tyle czasu co obecnie?

  Wszystko idzie w kierunku optymalizacji gry - jak najlepszy wynik, jak najmniejszym kosztem. Jest to normalny proces, który wiąże się z funkcjonowaniem każdej społeczności. Tak tylko przypomnę, że plemiona to miała być gra, w której z założenia gracze organizowali się w grupy - plemiona, które zainteresowane są wygrywaniem. Siłą rzeczy konieczne były charyzmatyczne postacie - wodzowie, organizacja, hierarchia, aparat przymusu.

  W tym momencie niszczycie jeden z ważniejszych aspektów gry jakim jest organizacja plemienia.

  Powtórzę raz jeszcze, może dotrze i zakorzeni jakąkolwiek myśl w tej głowie - jeżeli ktoś kradnie batonik ze sklepu to nie wycofujesz go ze sprzedaży, tylko penalizujesz kradzież. Rozwiązanie jest bardzo proste, nie wpływa na grę w żaden sposób. Uczciwi gracze, nawet "wymuszający" zastępstwa wciąż są szczęśliwi, a ludzie którzy faktycznie odpowiadają za ten syf dostają na tyle duże kary, że albo przestaną nadużywać zastępstw, albo będą sukcesywnie wykluczani z gry.

  Nie możesz prowadzić dyskusji i argumentować swojego zdania - "bo 10 lat temu było inaczej". Od samego początku nie przedstawiłeś żadnego racjonalnego argumentu za tymi zmianami.

  Problemem nie jest tu to, co myślisz, jak uważasz, tylko to że masz upośledzone myślenie "kiedyś to było". Wiesz czego kiedyś nie było? Np. wiedzy medycznej i ludzie umierali znacznie młodziej z powodu chorób, które teraz nie są żadnym zagrożeniem.
   
  Last edited by a moderator: 11. Lip 2019
  Makaoq6, Marseusz oraz stiv.ens lubią to.
 9. Makaoq6

  Makaoq6 Topornik

  Dołączył:
  19. Lis 2014
  Wiadomości:
  194
  Docenione treści:
  262
  Czyli co, jeśli napiszę wiadomość grupową typu: "Kochani, dawajcie zasty migiem, bo chcę znaleźć kreta, który panoszy się po plemieniu" to taki właśnie krecik może mnie zgłosić i za to dostanę bana, tak? Bo gracz czuje presję, że dostanie karę, no właśnie. W takim razie w jaki sposób mogę zarządzać plemieniem i ufać każdemu z osobna? Tak jak ego sum zauważył niszczycie organizację plemienia. Wasze działania są karygodne i niedorzeczne... . Po prostu nie rozumiem jak Wy możecie się dziwić, że coraz mniej graczy gra w plemiona, jednocześnie robiąc takie rzeczy. Dzięki modernizacji tego właśnie podpunktu dot. zastępstw tworzycie idealne środowisko dla kretów, czyli osób, które niszczą wrogie plemię od środka, a jak wiadomo im mniej plemion tym... no właśnie tym mniejsza społeczność plemion(gry ogólnej). Liczę, że pójdziecie po rozum do głowy i mimo wszystko zmienicie swoje stanowisko, chociaż jak widzę twoje odpowiedzi(operatora gry) na adekwatne do poruszanej kwestii posty to mam spore wątpliwości.

  @Edit: Jeszcze tylko dodam jedno... Piszesz drogi Łukaszu, że plemiona buduje się na wzajemnym zaufaniu, tak? Jak mogę zaufać ludziom którym nie znam? A może mi powiesz, że jak wbijasz do jakiegoś plemienia to od razu wszystkim ufasz i udostępniasz komendy i notatki z marszu..? Zaufania nie można zdobyć "Od tak". Szczególne trudności mają nowe plemiona lub raczkujące. (A liczę, że w końcu to się zmieni).
   
 10. stiv.ens

  stiv.ens Rycerz

  Dołączył:
  27. Mar 2014
  Wiadomości:
  1.778
  Docenione treści:
  792
 11. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  Przeczytałeś tamten post ze zrozumieniem, czy zamierzasz dalej siać FUD na forum?

  Ale my się nie zamykamy na "nowych" :) Problem w tym, że hermetyczne zamykanie się w swoich kręgach bez jakiegokolwiek powiewu świeżości (nie mówię szerokiego, bo to tak jak z imigrantami - ale jak ktoś chce, ma motywację, umie i chce się asymilować - nie widzę przeszkód) po pewnym czasie zawsze wprowadzi skostnienie, znudzenie i podobne.

  Tylko dla tych, którzy nie chcą się uczyć, albo za łatwo się poddają. To gra strategiczna - tu trzeba przede wszystkim wybadać rozgrywkę, mechanikę gry, a potem wypracować metody, które działają. Praca żmudna, ale efekty ogromne. Tylko trzeba się nie poddać na początku :)

  Raz, drugi, trzeci, a na kolejnym świecie wystartuje znając już od początku mechanikę gry i wbije do topki :)

  Na przykład ja.

  To oksymoron :)

  No i słusznie, bo napisałeś wiadomość łamiącą regulamin w pierwszej jego części. Szukanie kretów to proces długofalowy i nawet taką selekcję ci najlepsi przejdą bez zastrzeżeń.

  Nie doceniasz waloru zwykłych sojuszniczych pogawędek, gdzie czasem ktoś może pochwalić się zdobyczami z forum przeciwnika - w tym m.in. tożsamością kretów. A były i takie akcje :)

  Wiary trochę :)
   
  Last edited: 16. Lip 2019 o 15:01
 12. ego sum incubus

  ego sum incubus Miecznik

  Dołączył:
  23. Mar 2018
  Wiadomości:
  146
  Docenione treści:
  171
  Ja pragnę oficjalnie ogłosić kapitulację w kwestii dyskusji nt. regulaminu gry.

  Do dyskusji potrzeba adwersarza, który reprezentuje jakikolwiek poziom, a adwersarz nie dopisał.

  Po drugie wybiorcze odnoszenie się do wypowiedzi, brak znajomości podstawowych pojęć, sprawia, że niestety ale dyskutować się nie da.

  Po trzecie wypadałoby mieć jakąś klasę i wziąć porażkę na klatę. Ale powiedzmy sobie szczerze trzeba być dojrzałym człowiekiem.

  Po czwarte nie da się dyskutować z kimś kto nie ma żadnego pojęcia o grze z punktu widzenia gracza. To jak rozmowa z mechanikiem samochodowym o kardiochirurgii.

  Zapraszam do usunięcia postu za rzekome wycieczki osobiste. Propaganda gorsza niż w Korei Północnej. A tfu.
  Ograniczę się do wycięcia wycieczek osobistych i zostawienia czegoś, co nazywasz argumentami. Tu NIE MA propagandy, ale nie ma też miejsca na niemerytoryczne dyskusje, bo za chwilę z tematu "dyskusja o interpretacji regulaminu" zrobi się "dyskusja o ilorazie inteligencji operatora gry". A na to nie mogę pozwolić, tak samo jak nie pozwalamy na dyskusje o inteligencji Graczy w działach światów poświęconych grze. (Lukasz032)
   
  Last edited by a moderator: 16. Lip 2019 o 16:36
 13. stiv.ens

  stiv.ens Rycerz

  Dołączył:
  27. Mar 2014
  Wiadomości:
  1.778
  Docenione treści:
  792
  Gosciu to co dla Ciebie jest "przetlumaczeniem czegos doslownie" albo "jednym nieopatrznie przetlumaczonym slowem"


  Dla kmica jest dokladnie tym czym mialo byc


  I z takim podejscie ze za PROSBE to ja rownie dobrze moge dostac ostrzezenie za "Witajcie kochani, poprosilbym wszystkich o wrzucenie wieszaczkow do mnie" BO TAK MOWI REGULAMIN I TAK MA BRZMIEC REGULAMIN
  Przy czym nawet za "wymuszanie" zastepstwa w ramach mechaniki gry (no bo za grozby wzgledem RL to powinny leciec bany a nawet pozwy), powtarzam mechanik gry, nie powinno byc kary bo gracz zawsze ma wybor. Zawsze! Tylko czasami tym wyborem jest "opusc plemie" co powinien zrobic jesli nie ufa zastepcy. A zabronienie wyrzucania graczy ktorzy w tej kwestii nie wspolpracuja to glupota.
   
 14. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  Czcionka szóstka powinna zrobić robotę. Widzisz, o co chodzi, czy mam to wydrukować piętnastką?

  Sama w sobie nie jest to wiadomość stanowiąca podstawę do ostrzeżenia. Jeżeli natomiast jest połączona z tekstami "każdy ma obowiązek" czy "pod rygorem usunięcia z plemienia" czy cokolwiek podobnego, gdziekolwiek (nie ma znaczenia czy to wiadomość, czy forum plemienia, czy tekst wewnętrzny, czy opis, czy wiadomość po zaproszeniu, czy jeszcze jakieś inne miejsce X) to staje się to podstawą. Proste, czy też mam napisać piętnastką?

  KAŻDY, powtarzam, KAŻDY Operator Gry działa tu według tego samego schematu. Będziecie dalej szukać dziury w całym, czy można w końcu przejść do porządku dziennego?
   
 15. stiv.ens

  stiv.ens Rycerz

  Dołączył:
  27. Mar 2014
  Wiadomości:
  1.778
  Docenione treści:
  792


  Lukasz to co mowisz jest wewnetrznie sprzeczne z regulaminem. Prosze o zastepstwo wiec nalezy mi sie kara. Tak stanowi regulamin
   
 16. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  Ale tak działamy, takie są procedury i o ile nie możemy gadać tu o tym jak wyglądają (tajemnica służbowa), o tyle kontratypy mogę chyba wrzucać, żeby potem oszczędzić innym Operatorom ticketów o błahostki :)
   
 17. stiv.ens

  stiv.ens Rycerz

  Dołączył:
  27. Mar 2014
  Wiadomości:
  1.778
  Docenione treści:
  792

  Czyli wyrok zalezy od widzimisie operatora bo regulaminowo moze taka wiadomosc ukarac. Nawet jesli kazdy op tego przestrzega to regulamin mowi inaczej. Interpretacja to wrecz podkresla ze NIE WOLNO PROSIC (rowniez ladnie)
   
 18. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  Chodzi o słownictwo, nie o sedno. Regulamin jak widać przetłumaczono tak dlatego, że gracze są pomysłowi i rzucają tickety w stylu tego, co kmic zacytował. Nie zdziwiłbym się, gdyby to był cytat z rzeczywiście napisanego ticketa.

  Co nie zmienia tego, że taka konstrukcja "proszę albo" to raczej "prośba perswazyjna", groźba czy wymuszenie, bo jakoś do innych próśb się przyzwyczaiłem przez te lata :p
   
 19. stiv.ens

  stiv.ens Rycerz

  Dołączył:
  27. Mar 2014
  Wiadomości:
  1.778
  Docenione treści:
  792

  Ale ladnie prosze to tez zlepek slow niezgodnych z regulaminem ;)
   
 20. Lukasz032

  Lukasz032 Kapitan Oczywisty Plemiona Team SuperMod Operator Gry

  Dołączył:
  2. Lip 2008
  Wiadomości:
  2.948
  Docenione treści:
  136
  Ale mieszczących się w granicach kontratypu, o ile oczywiście danie zasta nie jest wymuszone gdzieś jakimś postem na forum czy podobnym :p