1. Zostań częścią Teamu Plemion! Obecnie otwarta jest rekrutacja na stanowisko Moderatora Forum, a więcej informacji znaleźć można pod tym linkiem.
    Serdecznie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń!
    Dismiss Notice

Coplaying - jak to ugryźć?

Dyskusja w 'Poradniki' rozpoczęta przez użytkownika OlciQ, 10. Maj 2017.

Poleć tę stronę

1. OlciQ

OlciQ TestMod Plemiona Team Pomocnik Moderatora

Docenione treści:
    31
    Okej, coplaying. Wiele o nim powiedziano, towarzyszy nam od dawna, a zasady wciąż są niejasne.
    Jako, że jest to jedna z moich ulubionych części tej gry, takie moje hobby i mała plemienna, życiowa pasja, postanowiłam zebrać wszystko co wiem w jedno FAQ. Coby sobie wisiało na forum i może komuś kiedyś pomogło.
    A może nasi kochani Supporterzy zdecydują się to wcielić do regulaminu? Zaznaczam jednocześnie, że dopóki ktoś z Supportu nie sprawdzi tego i nie zaakceptuje, nic co tu jest zawarte, nie jest wiążące i nie powinniście się na to powoływać. Jeśli ktoś widzi jakiś błąd, zapraszam do dyskusji.

Co to jest coplaying?
    Coplaying (współgranie) występuje wtedy, kiedy na koncie gra więcej niż jeden gracz. Nie jest on jednak cichą legalizacją multikonta i nielegalnego przekazania hasła. Gracze zawsze występują w relacji "właściciel konta -> coplayer" i to właściciel konta odpowiada za działania coplayera, coplaying jest prowadzony na wyłączną odpowiedzialność właściciela konta.

Czy jest gdzieś umieszczony regulamin coplayingu?
    Nie. W większości przypadków coplaying rozpatrywany jest zgodnie z regulaminem przekazania konta.

Jakie wymagania musi spełniać coplayer?
    Coplayer nie może być graczem, zgodnie z definicją zawartą w regulaminie. Oznacza to, że nie może posiadać żadnego konta na żadnym ze światów w polskiej wersji językowej gry. Dodatkowo, w momencie zalogowania się, coplayer oświadcza, że zapoznał się, z regulaminem gry, ogólnymi warunkami handlowymi oraz przepisami dotyczycącymi ochrony danych osobowych i wszystkich tych regulaminów zamierza przestrzegać.

Co zrobić, aby coplayer zmienił konto z A na B (coplayer nie jest właścicielem żadnego z tych kont)?
    Możliwości są dwie:
    1. Konto A musi zniknąć z rankingu na danym świecie poprzez usunięcie konta lub wyszarzenie wiosek.
    2. Coplayer musi odczekać 30 dni od ostaniego logowania na konto A, zanim zaloguje się na konto B. Dobrze również, żeby właściciel konta A zmienił hasło, dla własnego bezpieczeństwa i wykluczenia możliwości multikonta.

Łączymy konta, gracz A będzie moim coplayerem, jak to zrobić?
    Podobnie jak w sytuacji zmiany konta, konto musi zniknąć z rankingu. W tym przypadku dodatkowo gracz A nie może grać na żadnym ze światów.

Czy coplaying trzeba gdzieś zgłosić?
    Nie ma takiej potrzeby.

Gracz A przekazuje konto, co zrobić, żeby mógł zacząć mi pomagać?
    W sytuacji, gdy gracz A przekazuje konto dowolnej, innej osobie, należy odczekać 30 dni na "uprawomocnienie" przekazania i zniknięcie wszelkich danych związanych z graczem A z jego poprzedniego konta. Dopiero po tym czasie gracz A może zacząć pomagać na innym koncie.

O czym muszę pamiętać dobierając coplayera?
    Przede wszystkim o tym, że to właściciel ponosi wszelką odpowiedzialność za działania i nadużycia coplayera - a więc to właściciel zostaje zbanowany i na nic się zdadzą tłumaczenia "ale to mój coplayer" - jedno konto, odpowiedzialność zbiorowa.

Czy coplayer może grać na swoim nicku na innym świecie?
    Nie. Będzie to traktowane jako przekazanie hasła innemu graczowi.

Ilu coplayerów mogę mieć?
    Nieograniczoną ilość, jednak właściciel konta ponosi pełną odpowiedzialność za działania i nadużycia każdego z nich.

Jak mogę sprawdzić, czy mój coplayer mnie nie oszukuje?
    Nie ma takiej możliwości. Nie ma również możliwości zapytania administracji "czy gracz A ma konto na jakimś innym świecie i innym nicku?" gdyż podlega to ochronie danych osobowych. Coplaying oparty jest na wzajemnym zaufaniu, a każdy kto się na niego godzi, zobowiązuje się przestrzegać zasad gry.

Czy coplayer może pomagać na więcej niż jednym koncie, ale na różnych światach?
    Nie jest to wskazane, istnieje bardzo duże zagrożenie wystąpienia multikonta. Nie jest to jednak zabronione, niemniej to prawdopodobnie jedna z najbardziej ryzykownych form coplayingu. Łukasz wyjaśnił to znacznie dokładniej, tutaj cytat: Podstawowy warunek: konta takie nie mogą się nigdy zazębiać na żadnym świecie, u jakiegokolwiek coplayera oraz ich sumy - co oznacza, że jeżeli obaj posiadacze kont "naraz" podejmą decyzję o starcie na dowolnym świecie X, a mają tego samego coplayera, to taka sytuacja z miejsca będzie uznana jako multikonto. Natomiast jeżeli gracz A gra na światach F, H, J, T i X, a gracz B na światach G, I, U i Y - taka kombinacja jest jak najbardziej możliwa. UWAGA! Kolejne i jeszcze poważniejsze niebezpieczeństwo jest w momencie, gdy gracz ma kilku coplayerów, z których co najmniej dwóch jest równocześnie coplayerami na innych kontach, bo w takiej sytuacji SUMA dowolnych dwóch nie może się zazębiać z dowolnym trzecim i analogicznie dla większej ich ilości! Czyli jeżeli do tego wszystkiego nasz gracz B będzie miał kolejnego coplayera, który nawet nie wie o graczu A, ale równocześnie jest coplayerem na koncie gracza C, który gra na przykład na świecie X - niestety, będzie to naruszenie regulaminu nawet wtedy, gdy A i C o sobie nie wiedzą! I jeszcze jedna sprawa, dla rozwiania wszelkich wątpliwości - nie ma znaczenia jakiegokolwiek, na jakich światach na koncie posiadacza coplayer się loguje, a na jakich nie. Ma znaczenie tylko to, że posiadacz ma na nich konto, choćby na tym świecie grał bez pomocy coplayera!

Jak zakończyć coplaying?
    Należy zmienić hasło. Należy również pamiętać o każdorazowej zmianie hasła przy zmianie coplayera.

Czy coplayer może grać na świecie Szybkim na moim koncie?
    W obecnym brzmieniu regulaminu coplayer nie może grać na świecie Szybkim ani na koncie, na którym pomaga, ani na żadnym innym.

Wyjeżdżam na długo, w tym czasie co-player będzie się samodzielnie opiekował kontem. Nie ma ograniczeń czasowych, wymagań, jak często właściciel musi się logować?
    Nie jest to nigdzie w żaden sposób ujęte. Trzeba jednak pamiętać, że coplaying nie jest alternatywą dla nielegalnego przekazania konta i logowania powinny rozkładać się przynajmniej po równo, jeśli nie z przewagą logowań właściciela konta. Uważam, że w tym momencie każde naruszenie w tym temacie powinno być traktowane indywidualnie. Najlepiej/najbezpieczniej jest oddać konto na zastępstwo. Coplaying nie jest również rozwiązaniem na uratowanie konta przed goniącym limitem zastępstw ("3.5) Konto, na którym jest zastępstwo trwające więcej niż 60 dni, oraz na którym w ciągu ostatnich 120 dni właściciel konta przebywał mniej niż 60 dni, nie spełnia przewidzianego celu, czyli nie służy jego właścicielowi do gry, w związku z czym zostanie ono skasowane."). Tutaj uważam, że tak samo jest z coplayingiem - jeśli właściciel nie ma czasu się logować, konto powinno zostać przekazane lub usunięte.

Czy mogę zostawić konto mojemu coplayerowi i skończyć grę?
    Nie. Konto należy przekazać legalnie, zgodnie z procedurą. Porzucenie konta traktowane będzie jako nielegalne przekazanie.

Złote rady?
    Tak. Brać na coplayera tylko zaufane osoby, nie podawać hasła byle komu, komunikować się ze sobą. Mieć pewność, że ufacie swojemu coplayerowi jak sobie samemu :)

Zasadniczo uważam, że coplaying to świetna sprawa i warto spróbować. Niemniej, trzeba pamiętać o kilku zasadach, coby pierwszy dzień z coplayerem nie oznaczał ostatniego dnia gry. Myślę, że usystematyzowane i zebrane tu informacje mogą Wam pomóc nieco rozgryźć z czym właściwie to się je. I pamiętajmy, że układ "pan-niewolnik" raczej tu nie zadziała. Przypominamy, że coplaying to współgranie, a nie niewolnictwo.

Pozdrawiam,
    OlciQ

Last edited: 14. Maj 2017
    NTFruu lubi to.
  2. Lady Loka

Lady Loka Chłop

Docenione treści:
    6
    Kiedy miałam opuszczać swoje konto i grać jako coplayer pytałam o to i support odpowiedział, że nie ma takiej możliwości.

3. OlciQ

Docenione treści:
    31
    Jak się pytałam kilka dni temu, dostałam lakoniczną odpowiedź "Niewskazane" więc w sumie to trochę to zinterpretowałam :)

Za chwilę dopiszę jeszcze kilka punktów :)

4. Lukasz032

Lukasz032 Moderator Plemiona Team Moderator Operator Gry

Docenione treści:
    22
    Rzekłbym raczej, że po prostu na podstawie punktu 1 regulaminu - który mówi między innymi:
    Z naciskiem na słowo "gracz". Coplayer nie jest według regulaminu traktowany jako gracz, bo graczem nie jest, czyli nie posiada aktywnego konta na żadnym ze światów. Tu jest trochę relacja na zasadzie "podwykonawcy" gracza - osoby, która nie jest posiadaczem konta, ale na podstawie prywatnej umowy z graczem będącym posiadaczem konta otrzymuje od niego dostęp do konta w celu wspólnej gry. W dalszym ciągu odpowiada za coplayera przed regulaminem gry posiadacz konta, toteż jeżeli coplayer regulamin złamie i zostanie to przez nas udowodnione, to bana nie otrzymuje coplayer, bo nie ma on wówczas z grą żadnego stosunku bezpośredniego, tylko posiadacz konta jako odpowiedzialny za działania coplayera. Oczywistą oczywistością jest, że do końca takiej blokady obydwaj nie mogą korzystać z konta na danym świecie. Mówi o tym również OWH:
    Co do bycia coplayerem kilku posiadaczy - nie jest to wskazane (zaraz wyjaśnię dlaczego), co nie oznacza, że jest zabronione :)
    Podstawowy warunek: konta takie nie mogą się nigdy zazębiać na żadnym świecie, u jakiegokolwiek coplayera oraz ich sumy - co oznacza, że jeżeli obaj posiadacze kont "naraz" podejmą decyzję o starcie na dowolnym świecie X, a mają tego samego coplayera, to taka sytuacja z miejsca będzie uznana jako multikonto. Natomiast jeżeli gracz A gra na światach F, H, J, T i X, a gracz B na światach G, I, U i Y - taka kombinacja jest jak najbardziej możliwa. UWAGA! Kolejne i jeszcze poważniejsze niebezpieczeństwo jest w momencie, gdy gracz ma kilku coplayerów, z których co najmniej dwóch jest równocześnie coplayerami na innych kontach, bo w takiej sytuacji SUMA dowolnych dwóch nie może się zazębiać z dowolnym trzecim i analogicznie dla większej ich ilości! Czyli jeżeli do tego wszystkiego nasz gracz B będzie miał kolejnego coplayera, który nawet nie wie o graczu A, ale równocześnie jest coplayerem na koncie gracza C, który gra na przykład na świecie X - niestety, będzie to naruszenie regulaminu nawet wtedy, gdy A i C o sobie nie wiedzą!

I jeszcze jedna sprawa, dla rozwiania wszelkich wątpliwości - nie ma znaczenia jakiegokolwiek, na jakich światach na koncie posiadacza coplayer się loguje, a na jakich nie. Ma znaczenie tylko to, że posiadacz ma na nich konto, choćby na tym świecie grał bez pomocy coplayera!

Oczywiście kalkulację w ostatecznym rozrachunku zawsze podejmuje posiadacz konta ZANIM udostępni konto coplayerowi - warto jednak, by podstawowe środki ochrony przed "niespodziewanymi sytuacjami" przedsięwziąć najpierw.

Last edited: 11. Maj 2017
  5. MainSin

MainSin Ta zła Plemiona Team Opiekun Projektu Opiekun ModTeamu

Docenione treści:
    22
    Poradnik jest merytorycznie poprawny, uzupełnienia dokonane przez Łukasza również dobrze go rozwijają.

6. OlciQ

Docenione treści:
    31
    Dodałam wyjaśnienia Łukasza odnośnie pomagania na więcej niż jednym koncie, tak, żeby wszystko było w jednym miejscu. Dodatkowo bardzo proszę kogoś z administracji o wyjaśnienie czy jest jakaś relacja między coplayingiem a "3.4) Konto, na którym jest zastępstwo trwające więcej niż 60 dni, lub na którym w ciągu ostatnich 120 dni właściciel konta przebywał mniej niż 60 dni, nie spełnia przewidzianego celu, czyli nie służy jego właścicielowi do gry, w związku z czym zostanie ono skasowane." - moim zdaniem powinno być coś podobnego, niemniej wiem, że to może być trudne do wykrycia przy powierzchownym sprawdzaniu - w sensie kto jest kto. Po prostu uważam, że powinien być wprowadzony limit logowań(?) czy coś takiego. No bo jeśli właściciel wchodzi na konto raz w miesiącu to to jeszcze coplaying czy już nielegalne przekazanie? A jeśli właściciela konta nie ma przez 3 tygodnie, a potem się loguje normalnie to czy ten czas nie powinien się liczyć jako zastępstwo? Wiem, zawikłane to wszystko. Niemniej zostawiam Was z tym, liczę na jakieś komentarze, pomysły, wypowiedzi.

7. MainSin

MainSin Ta zła Plemiona Team Opiekun Projektu Opiekun ModTeamu

Docenione treści:
    22
    @OlciQ nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Relacja "pół na pół" jest wskazana, natomiast jeśli to będzie wyglądać jak 60 do 40 procent, to też nie będziemy się bardzo gniewać. Jest to bardzo indywidualne i generalnie nie ścigamy za dysproporcje, natomiast kiedy widoczna się staje sytuacja, gdzie właściciel to już wchodzi tylko na pokaz, wtedy możemy reagować.
    Nie ma złotej granicy czy idealnej zasady.
    Generalnie bardzo oczywiste są sytuacje kiedy osoba A loguję się tylko po to aby zrobić "log" i nie wykonuje żadnych akcji w grze, a rzekomy coplayer loguje się i wykonuje wszystkie akcje na koncie.
    W sytuacjach niepewnych rozstrzygamy na korzyść gracza.

8. OlciQ

Docenione treści:
    31
    Okej, to ja już nic nie dopisuję ani nie edytuję, jak dla mnie to temat można zamknąć, ale to już kwestia moderatorów :)