Ortografia na FO

  • Rozpoczynający wątek Dyl Sowizdrzał.
  • Data rozpoczęcia

Czy odpowiada Ci mój pomysł?

  • Tak

    Głosy: 63 63,6%
  • Nie

    Głosy: 36 36,4%

  • W sumie głosujących
    99
Status
Zamknięty.

DeletedUser148576

Guest
Tak sobie wszyscy gdybają, a może karać, a może nie karać. Jednakże chyba większość z Was zapomniała, że moderatorzy mogą stawiać warny za błędy ortograficzne :) Jak ktoś naprawdę nie szanuje swoich "potencjalnych czytelników", wówczas nie będzie dbał o swoją ortografię. Mało tego, taka osoba zazwyczaj nie stosuje znaków interpunkcyjnych, a jej wywód słowny można przypisać do pustego potoku słów, z którego trudno cokolwiek rozszyfrować. Wówczas moderator ma prawo zainterweniować i postawić warna, gdyż mówimy tutaj o nadużyciu ze strony użytkownika forum, jakim jest zaśmiecanie forum.
Już od ponad roku nie udzielałem się na tym forum, dlatego nie kojarzę takich recydywistów ortograficznych. Są tu takie kwiatuszki? :)
 

DeletedUser

Guest
:). Dziś spotkałem użytkownika który napisał: wogule, przyjaciułmi , plemieniach - i to nie specjalnie.
Gracz którego zacytowałem ma też ciekawy układ niektórych zdań.


Ja jestem dalej za wprowadzeniem kar. Ale ominął bym kwestię pisania bez ogonków.Każdy piszę jak mu wygodniej aby zrozumiale. Kary powinny być za wpisy podobne do tych które zacytowałem.
 

DeletedUser151083

Guest
A ja zagłosowałem na tak;)
Jak szybko piszę to i owszem popełniam błędy ortograficzne ,ale jakbym miał za to coś dostać to bym zwracał na to uwagę...
 

DeletedUser

Guest
Hmmm... chcecie na biednych modków zrzucić coś czego sami powinniście pilnować.
Może lepiej byłoby, gdyby to gracze pilnowali swoich kolegów? Upomnienie od moda / członka teamu jest czasem dla gracza wyróżnieniem, a nie karą. Przynajmniej cześć z Was tak myśli i szczyci się tym, że ktoś Was zauważył. Dla nas to dodatkowa robota.
A gdyby tak na przykład młodszy gracz zwrócił delikatnie uwagę starszemu, myślę że to byłby jego ostatni błąd na forum, bo zwyczajnie by się zawstydził.

Upomnienia, jak najbardziej dobry pomysł. Ale może każdy niech zwraca na to uwagę? A nie liczy, że zapracowany mod wszystko poprawi. Polecam Mozilla Firefox :)

Tak, ale... Gdybym w jakimś temacie chciał napisać, że ten i ten wyraz jest błędem, byłby to zwykły off-top :)
Można napisać prywatną wiadomość, ale ma to zerowy wymiar edukacyjny - zła wersja wyrazu i tak siedzi na forum, a nikt przecież nie poczuje się zawstydzony jeśli wpadki nie zauważy tłum... Przynajmniej w większości przypadków.
Co do dodania pracy moderatorom - działaliby oni tylko w skrajnych przypadkach, to że ktoś napisze ,,żeżucha" nie jest powodem by kogoś banować/warnować, jednak gdy tekstu nie da się zrozumieć, albo da się dopiero po przeczytaniu na głos, użytkownik powinien zostać powiadomiony przez tych, którzy z założenia dysponują autorytetem na forum, czyli przez członków administracji - choć oczywiście różnie to bywa i wiele zależy od konkretnego człowieka, jednak każdy znacznie poważniej potraktuje zwrócenie uwagi przez moderatora niż np przeze mnie.
W takim wypadku odpada również sam problem dokładania pracy administracji - i tak czytają moderowane przez siebie fora ( zakładam przynajmniej, iz czytają:) ) więc z łatwością zauważą przejawy ignorancji wobec naszego pięknego języka.
Co do samej dysleksji, pomijając ilość zaświadczeń ,,lewych" - obserwacja dyslektyków z mojego otoczenia jednoznacznie wykazuje, że dysklektyk walczący z tą ułomnością, np przez czytanie książek czy chociażby wklepywanie tekstu najpierw do Worda (wyrabiają się przy tym dobre nawyki pisowni, choć trzeba pamiętać iż Word nie rozróżnia kontekstu), jest w stanie ograniczyć swe błędy do 3-4 w wiadomości średniej długości.
Sam schemat działania mógłby wyglądać tak:
ostrzeżenie na PW, nie poskutkuje -> warn, dalej nic -> ban? No nie wiem, ale mamy na forum tęgie głowy od rozwiązywania takich problemów :)
 

DeletedUser

Guest
Hmmm... chcecie na biednych modków zrzucić coś czego sami powinniście pilnować.
Może lepiej byłoby, gdyby to gracze pilnowali swoich kolegów? Upomnienie od moda / członka teamu jest czasem dla gracza wyróżnieniem, a nie karą. Przynajmniej cześć z Was tak myśli i szczyci się tym, że ktoś Was zauważył. Dla nas to dodatkowa robota.
A gdyby tak na przykład młodszy gracz zwrócił delikatnie uwagę starszemu, myślę że to byłby jego ostatni błąd na forum, bo zwyczajnie by się zawstydził.

Upomnienia, jak najbardziej dobry pomysł. Ale może każdy niech zwraca na to uwagę? A nie liczy, że zapracowany mod wszystko poprawi. Polecam Mozilla Firefox :)
LUB OPERĘ :)

Ja Ciebie ZiZI kochanie zawsze będę popierał- wiec i tym razem to zrobię !
Niekiedy i ja jestem po %% więc napisanie słowa przez rz a w którym miało być ż zdarza sie polonistom (oczywiście ja nie jestem nim) :)
Gdyby pomysł wprowadzono- myślę, że forum na pewno straciło by sporą część użytkowników.
Poza tym, nie myślę, że takie coś podlegałoby jakiejkolwiek karze ...

pozdro.
 

DeletedUser

Guest
jestem na tak ale proponuje karac gdy ktoś naprawdę już przegnie i nie wie co pisze(albo pisze w języku pokemonów:D)
 

DeletedUser

Guest
czyli np. nie mam polskiej klawiatury (niezależne ode mnie) i ja za to mam warna, tak? fajnie
 

DeletedUser159046

Guest
PROTEST

Cóż za niedorzeczny pomysł. Dlaczego macie kogoś karać, że robi błędy ortograficzne? Według mnie to czysta głupota. Co wam szkodzi,
że ktoś zrobi błędy? Nic. Jak jesteście tak uczuleni to poprawcie takiego użytkownika wysyłając mu prywatną wiadomość. Jestem na nie,
według mnie to ograniczanie wręcz wolności. Po za tym to dodatkowe obciążanie moderatorów dodatkową, ciężką pracą. Nie będę już się wypowiadał na ten temat, gdyż jest niedorzeczny. Dziękuję tyle mam do powiedzenia w tel kwestii. ;)
 

DeletedUser

Guest
Cóż za niedorzeczny pomysł. Dlaczego macie kogoś karać, że robi błędy ortograficzne? Według mnie to czysta głupota. Co wam szkodzi,
że ktoś zrobi błędy? Nic. Jak jesteście tak uczuleni to poprawcie takiego użytkownika wysyłając mu prywatną wiadomość. Jestem na nie,
według mnie to ograniczanie wręcz wolności. Po za tym to dodatkowe obciążanie moderatorów dodatkową, ciężką pracą. Nie będę już się wypowiadał na ten temat, gdyż jest niedorzeczny. Dziękuję tyle mam do powiedzenia w tel kwestii. ;)

Hahhahaa!:D Ludzie, którzy nie uczą się, są leniwi, nie przestrzegają zasad są zniewoleni przez swoją głupotę! A to, że w ten sposób chcemy chronić nasz język od głąbów, którym "kochani rodzice" załatwili papierek tylko po to, by ich dziecko miało lepsze oceny, to jest według Ciebie ograniczanie wolności? Byłbym wdzięczny, gdybyś odpowiedział na pytanie, które Ci zadałem.
 

DeletedUser159046

Guest
To jest moja własne zdanie. Nie będę już się wypowiadał w tej kwestii. I nie wiem po co dawać pracę dodatkową moderatorom. Poza tym na forum nikogo by prawię nie było, bo połowa graczy to osoby poniżej 18 roku życia. A takie osoby popełniają dużo błędów ortograficznych. Według mnie najważniejszy jest przekaz, a nie ortografia. Forum na tym utraci. Podaj jakiś przykład forum
gdzie używają moderatorzy tego też pomysłu?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Guest
To jest moja własne zdanie. Nie będę już się wypowiadał w tej kwestii. I nie wiem po co dawać pracę dodatkową moderatorom. Poza tym na forum nikogo by prawię nie było, bo połowa graczy to osoby poniżej 18 roku życia. A takie osoby popełniają dużo błędów ortograficznych. Według mnie najważniejszy jest przekaz, a nie ortografia. Forum na tym utraci. Podaj jakiś przykład forum
gdzie używają moderatorzy tego też pomysłu?

Ja nie mam ukończonych 18 lat, a nie popełniał błędów ortograficznych (interpunkcyjne - sporadycznie), więc nie pisz mi tutaj, że wszyscy popełniają błędy;]
Rozumiem, że według Ciebie, każdy pomysł dla FO musi być ściągnięty z innego forum? Jeśli tak, to temat można zamknąć;]
 

DeletedUser

Guest
Dobry pomysł, ale tylko jeśli ktoś pisze np: "Ic stond", "wes skoncz", "puść mie" itp. Do literówek niema co się czepiać. Każdemu się zdarzają.
 

DeletedUser

Guest
Z tego co widzę, to nasi kochani moderatorzy zaznaczają na czerwono błędy. To mnie bardzo cieszy;]
 

DeletedUser123948

Guest
A może niech za w/w błędy moderatorzy najpierw upomnienie na priva, 2 dni na poprawę poprawności postu, a później dopiero jakaś krótka blokada?
 

wtkc

Zwiadowca
Wynik reakcji
9
ja jestem pszeciff !! :D <zasada fonetyczna pisowni>
----

dlaczego tylko ortografia ? to może jeszcze interpunkcja ? zróbmy od razu jakiś kącik poprawnej polszczyzny :D

pogło ? <sic!> xD [tak! ja pszeciff]:D
 
Ostatnia edycja:

Lukasz032

Kapitan Oczywisty
Plemiona Team
SuperMod
Operator Gry
Wynik reakcji
210
Kwestia ortografii wydaje się być kwestią oczywistą - tak samo, jak fakt, że użytkownik ma obowiązek pisać treść postu w taki sposób, by zostać zrozumianym i żeby nie było dwuznaczności. Nigdy zresztą wspomnianej dwuznaczności nie cierpiałem - ach, nie ma to, jak teksty, które w różnych językach mają różne znaczenia.... Literówki to pół biedy, pod warunkiem, iż nie powodują powstania wyrazu o zupełnie innym kontekście.

Osobiście jestem też "uczulony" na diakrytykę - w końcu to też dział ortografii. Nie cierpię, gdy zwracam komuś uwagę na ten temat, a ten ktoś z uporem maniaka olewa całą sprawę (znów lenistwo). Odsyłam do pierwszego punktu sygnatury CM'a.

Co do forów o restrykcyjnych zasadach pisowni i dbałości o ortografię, to znam takie forum. Nie podam adresu, bo to niezgodne z regulaminem, ale powiem, że jest to znane forum elektroników i społeczności DIY. Nic nie morze tam spowodować pożaru, bo woda morska jest niepalna.
 

wtkc

Zwiadowca
Wynik reakcji
9
Kwestia ortografii wydaje się być kwestią oczywistą (...)

niby tak, ale w tych warunkach to trochę jak z..ee...papierosami i akcyzą ^^
ministerstwo zdrowia nie chce palących a ministerstwo finansów chce dostać kasę :D
i dlatego jestem niemal przekonany że to nie wypali :D
nawet jakby poparcie wynosiło 100% (w ankiecie) :D

poza tym Uważam Rze... :D każdy może uważać rze :p
 
Ostatnia edycja:

DeletedUser

Guest
Jestem za, ale pod warunkiem, że...
1. Dyslektycy po napisaniu tekstu z błędami nie będą mogli go wystawić, dopóki go nie poprawią.
2. Pokemonom wstęp wzbroniony (za pokemoński tekst - permanentny ban)
3. Bluzgi traktowane będą jak w ad.1 (również obcojęzyczne)
 

DeletedUser

Guest
ja jestem na nie dlaczego majom dostawac bany osoby popelniajonce blendy oltoglaficzne? to jest glupi pomysl

A na poważnie to niedorzeczne i głupie. Jak ktoś nadużywa takiego pisania to dostaje warny, więc temat bezsensu, już widziałem takich chyba 20.
 
Status
Zamknięty.
Do góry