Dzień Dobry Misiaki

MBM9

Pikinier
Wynik reakcji
135
DZIEŃ DOBRY WIDZE TUTAJ LEKKO NAPIĘTĄ ATMOSFERKE WIĘC ZARZUCE WAM SUPER PRZEPISEM NA PYSZNY POLSKI OBIAD, SMACZNEGO KOCHANI


bigos z kiszonej kapusty

OBIAD PRZEPISY NA BOŻE NARODZENIE SYLWESTER - PRZEPISY NA SYLWESTRA WIELKANOC PRZEPISY WIEPRZOWINA

Bigos z kiszonej kapusty – łatwy i pyszny!​

Kuchnia : Polska | Czas przygotowania : 30 minut | Czas gotowania/pieczenia : 3 godziny i 30 minut | Porcje : 15 porcji


Bigos z kiszonej kapusty
– z mięsem wieprzowym, kiełbasą i suszonymi grzybami. Polecam na Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra, Urodziny i inne okoliczności :)

Bigos z kiszonej kapusty przepis​

W moim domu rodzinnym przepisów na bigos mamy wiele ;) W zależności od tego, na jaką wersję nas najdzie ochota, taką tworzymy… jednak, najczęściej króluje u nas bigos z kiszonej kapusty. Nieco rzadziej pojawia się bigos mieszany na bazie białej kapusty i kiszonej, a najrzadziej oczywiście bigos z młodej kapusty, bo robimy go akurat wtedy, kiedy jest sezon na młodą kapustę.
Jeśli chodzi o przepis na bigos z kiszonej kapusty, to złotą zasadą jest to, że powinno dać się tyle samo kilogramów mięsa, ile planuje dać się kilogramów kapusty. Tak więc na 1 kg kapusty kiszonej powinien przypaść 1 kg mięsa (u mnie z reguły połączenie łopatki wieprzowej + kiełbasy podwawelskiej). Odkąd wyszłam za Mąż to kminku do bigosu praktycznie już nie daję, bo mój Mąż po prostu go nie lubi :) Ale jeśli Wy lubicie kminek, to spokojnie możecie dodać odrobinę.

Bigos z kiszonej kapusty – Składniki:

  • ok. 1,3 g mięsa wieprzowego (u mnie łopatka wieprzowa)
  • ok. 500 g kiełbasy wiejskiej lub podwawelskiej
  • 6 łyżek oleju rzepakowego
  • 2 średnie cebule – ok. 270 g
  • 2 kg kiszonej kapusty
  • 7-8 szklanek wody (1 szklanka = 250 ml)
  • ok. 60 g suszonych grzybów ( u mnie podgrzybek brunatny)
  • 10-12 czubatych łyżeczek powideł śliwkowych (do smaku)
  • 4 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 4 łyżeczki majeranku
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 4 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego (opcjonalnie, jak ktoś lubi)
  • pół płaskiej łyżeczki kminku (można pominąć jeśli ktoś nie lubi)
  • sól i pieprz do smaku

Przepis na bigos z kiszonej kapusty:

  1. Odmierzyć 60 gramów suszonych grzybów (u mnie podgrzybki, ale mogą być też prawdziwki, borowiki itd.). Zalać 3 szklankami wody (750 ml o temperaturze pokojowej) i odstawić pod przykryciem na całą noc (lub kilka godzin), by grzyby napęczniały. Napęczniałe grzyby odcedzić je na sitku, pokroić na mniejsze kawałki. Wodę z moczenia grzybów zachować.
  2. Kiełbasę pokroić w półksiężyce (wcześniej obrać jeśli ma folię).
  3. Cebulę obrać z łupinek i pokroić w kosteczkę i zeszklić na rozgrzanym na patelni oleju (6 łyżek) na małym ogniuW międzyczasie pokroić łopatkę
  4. W międzyczasie pokroić łopatkę wieprzową w kostkę o boku 1,5-2 cm. Dodać 2 łyżeczki papryki słodkiej oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie wymieszać, by całe mięso otoczyło się w przyprawach. Wrzucić mięso na patelnie (do cebuli) i dokładnie je obsmażyć na dość dużej mocy palnika. Najlepiej by patelnia była bardzo duża, by mięso się dokładnie podsmażyło, a nie ugotowało. Jeśli nie macie takiej dużej patelni, to możecie podzielić cebulę i mięso na 2 porcje i podsmażyć je na dwóch osobnych patelniach, dzięki czemu zyskacie pewność, że pory w mięsie idealnie się zamkną. Mięso wraz z cebulką przełożyć do garnka. Na tej samej patelni, co smażyła się łopatka wieprzowa podsmażyć także kiełbasę. Po usmażeniu przerzucić ją również do garnka, a patelnię podlać 2 szklankami gorącej wody i również przelać do garnuszka. Kolejno dodać do niego grzyby oraz wodę z moczenia grzybów, liście laurowe, ziele angielskie, majeranek, słodką paprykę, powidła śliwkowe (oraz ewentualnie kminek) i gotować całość pod przykryciem, na małym ogniu, przez około 1 godzinę. Co jakiś czas przemieszać, by nic się nie przypaliło.
  5. Po tym czasie kapustę kiszoną przepłukać na sitku pod bieżącą wodą, odcedzić, pokroić drobno. Wrzucić do garnka z mięsem. Wlać 2 szklanki wody i gotowa kolejne 60 minut. Na sam koniec dodać ewentualnie koncentrat pomidorowy oraz doprawić do smaku solą i pieprzem.
  6. Najlepiej bigos gotować jeszcze drugiego i trzeciego dnia po 60 minut – wtedy jego smak jest najlepszy. W razie potrzeby dolać odrobinę wody, by bigos nie przypalał się podczas gotowania. Smacznego!
  7. Może zainteresują Was również inne przepisy na Wigilię, np. pierogi z kapustą i grzybami lub przepisy na śledzie na święta. Gorąco zachęcam również do zajrzenia do zakładki: pierogi. Znajdziecie tam mnóstwo inspiracji na świąteczne pierożki i nie tylko

SMACZNEGO KOCHANI SZCZEKACZE <3

 
Do góry